Έτσι τον γουστ-ΑΡΗΣ!

Τέλος στο σερί εννιά συνεχόμενων ηττών έβαλε ο Άρης, που νίκησε 80-69 το Λαύριο στον «τελικό» του «Nick Galis Hall» για τη 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Συνθήματα κατά Λάσκαρη από τον κόσμο.

Την πρώτη του νίκη σε όλες τις διοργανώσεις μετά τις 6 Ιανουαρίου πανηγύρισε ο Άρης. Παρά τα διοικητικά προβλήματα, που έχουν επηρεάσει και το αγωνιστικό, οι «κίτρινοι», οι οποίοι μετρούσαν εννιά συνεχόμενες ήττες, επέστρεψαν στις πολύ καλές εμφανίσεις και επικράτησαν 80-69 του Λαυρίου στο «Nick Galis Hall» για τη 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Συνθήματα και πανό από τους φιλάθλους σε βάρος του ιδιοκτήτη της ΚΑΕ, Νίκου Λάσκαρη, τον οποίο προέτρεπαν να αποχωρήσει άμεσα από την ομάδα.

Κορυφαίος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Τσαϊρέλης, που τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Αθηναίου (12 πόντοι, 12 ασίστ και 5ριμπάουντ) και Μούρτος (15 πόντοι και 5 ριμπάουντ). Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαμπ με 16 πόντους, ενώ ο Τζόνσον είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς:

Τελικός χαρακτηρίστηκε από πλευράς Άρη το συγκεκριμένο παιχνίδι, γι’ αυτό και οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη μπήκαν στο παρκέ με το «μαχαίρι στα δόντια». Μετά το πρώτο καλάθι από πλευράς Λαυρίου και την πρώτη ισοπαλία (8-8) στο 5’, οι «κίτρινοι» ήταν… αφηνιασμένοι. Στο 8’ το σκορ ήταν 21-11 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με +9 (24-15). Οι γηπεδούχοι είχαν 5/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα, με μπροστάρηδες τους Τσαϊρέλη και Αθηναίου, οι οποίοι πέτυχαν συνολικά 15 πόντους.

Με το «πόδι στο γκάζι» ξεκίνησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης, που προηγήθηκε 34-21 στο 13’, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της και συγκεκριμένα στο +17 (40-23), τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το Λαύριο «πλήρωνε» την κακή του άμυνα, τα πολλά λάθη σε αναλογία με τις ασίστ, αλλά και την αστοχία του στα σουτ τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 9-2, μειώνοντας σε 43-32, ωστόσο, γρήγορα ο Άρης ισορρόπησε και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται με διαφορά 13 πόντων (47-34).

Στο ίδιο… μοτίβο και τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον Άρη να αρχίζει με σερί 6-2 και να εκτοξεύει και πάλι τη διαφορά στο +17 (53-36). Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τη μικρή χαλάρωση και κάποια λάθη των γηπεδούχων και την κατέβασε και πάλι στους 11 (53-42), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστιο επιθετικό πρόβλημα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με επιμέρους 7-1, μείωσαν σε 54-49 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Με συνεχόμενα καλάθια από Μπελ, Μούρτο και Χρηστίδη, ο Άρης ξαναπήγε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (60-49) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, βάζοντας στην… εξίσωση τον κόσμο, που είχε «παγώσει». Το Λαύριο δεν «κατέθεσε τα όπλα» και με ένα δικό του σερί 14-9, μείωσε τη διαφορά στους έξι (69-63) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τρίποντα των Μποχωρίδη και Μπελ έκαναν το 77-65, δύο λεπτά πριν το τέλος, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με το τελικό σκορ να είναι 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 47-34, 54-49, 80-69

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μάρας 10 (9ρ.), Μποχωρίδης 10, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 18 (5ρ.), Μούρτος 15 (5ρ.), Καλαϊτζάκης, Πουλιανίτης, Χρηστίδης 5, Αθηναίου 12 (12ασ., 5ρ.), Προύιτ, Ντουβιέ 2, Μπελ 8 (5ρ.)

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Χρήστος Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 3, Λαμπ 16, Μέιερ 3, Ουίγκινς 5, Τζόνσον 14 (8ρ.), Παπαδημητρίου, Κουζέλογλου, Νίξον 13, Μουρ 12 (4ασ.), Περράκης 1, Γιαννακόπουλος