Euroleague

Έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις με καθοριστικό Ντόρσεϊ η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 87-79 της Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη έχοντας για πρώτο σκόρερ της τον Τάιλερ Ντόρσεϊ και εδραιώθηκε στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Επιστροφή στις νίκες με κορυφαίο Τάιλερ Ντόρσεϊ για τη Φενέρμπαχτσε!

Μετά από δύο διαδοχικές ήττες κόντρα σε Βαλένθια και Μιλάνο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασε και επικράτησε 87-79 της Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη, πανηγυρίζοντας τη 18η νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα και παραμένοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 18-10 και εδραιώθηκαν στην οκτάδα, οι Χέις (19π, 6 ριμπ.), Ντόρσεϊ (15π, 3 ασίστ) και Γκούντουριτς (13π.), ενώ για τους Λιθουανούς που έπεσαν στο 15-15 και έμεινε στην 9η θέση, ξεχώρισε ο Σμιτς (18π.).

Ο Καλάθης πέτυχε τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, πριν η Ζαλγκίρις πάρει το πρώτο της προβάδισμα στο 8' (12-14) με τον Λεκαβίτσιους. Ωστόσο, η Φενέρ απάντησε με σερί 10-2, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 22-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει το δεύτερο τρίποντό του στην βραδιά, βάζοντας μπροστά με 25-16 τους γηπεδούχους, πριν οι Μπραζντέικις και Τέιλορ μειώσουν σε 27-22 για τους φιλοξενούμενους. Ο Πολονάρα με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα έκανε το 31-30 και ο Λεκαβίτσιους ισοφάρισε σε 35-35 στο 18', όμως όπως στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, η Φενέρμπαχτσε έφτιαξε σερί 11-0, για το 46-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ζαλγκίρις αντέδρασε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μείωσε σε 51-44 με τρίποντο του Σμιτς στο 24', με τη Φενέρ να βελτιώνει την άμυνά της στη συνέχεια, διατηρώντας τα επίπεδα της υπέρ της διαφοράς κοντά στους δέκα πόντους, πριν ολοκληρώσει το δεκάλεπτο μπροστά με 65-55.

Ο Ντόρσεϊ διαμόρφωσε το 67-55 και έγινε διψήφιος στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με τρεις εύστοχες βολές από φάουλ που πήρε σε προσπάθεια για τρίποντο, «έγραψε το 77-62. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να κάνει την τελευταία της αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει μέχρι το -7 (78-71), πριν η Φενέρ επικρατήσεις με το τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79