Υπέταξε τον μαχητικό Άρη στην παράταση ο Ιωνικός

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, ο Ιωνικός Νικαίας επιβλήθηκε 93-83 του Άρη στην παράταση, με τους Θεσσαλονικείς να επιστρέφουν από το -17, αλλά να μένουν από… βενζίνη στο φινάλε.

Σεφτέ στη Stoiximan Basket League έκανε ο Ιωνικός Νικαίας, που λύγισε τον Άρη στην παράταση (93-83) και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, που ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Κολοβέρος (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χουγκάζ (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Γόντικας (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν εντυπωσιακή ανατροπή, αφού γύρισαν από το -17, αλλά δεν κατάφεραν να φτάνουν μέχρι το ροζ φύλλο. Κάουαν (25 πόντοι), Χάνλαν (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τζούστον (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ) οι διακριθέντες για την ομάδα του Καστρίτη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δίλεπτο, ωστόσο ο Ιωνικός πάτησε το γκάζι και με σερί 8-0 ξέφυγε στο +5 (10-5 στο 5’). Με νέο 8-0, η ομάδα της Νίκαιας απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (20-9 στο 7’), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με «αέρα» 7 πόντων (25-18).

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο και πλησίασε σε απόσταση βολής (25-22). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 9-0, εκτοξεύτηκαν στο +12 (34-22 στο 13’). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως δεν είχαν τον τρόπο. Με Άρτις και Χουγκάζ να πυροβολούν, η ομάδα του Σεγούρα έφτασε στο +16 (48-32), ενώ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με +15 (48-33).

Το κρεσέντο των παικτών του Ιωνικού συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και με τους Κολοβέρο και Χουγκάζ να βρίσκουν σκορ έξω από τα 6,75μ., απέκτησαν «αέρα» 17 πόντων (58-41 στο 24’). Από ‘κει και πέρα όμως το ματς εξελίχθηκε εντελώς διαφορετικά, με τους Κάουαν και Χάνλαν να παίρνουν μπρος και να φέρνουν τους Θεσσαλονικείς στο -9 (63-54) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Καστρίτη συνεχίστηκε στην 4η περίοδο, με τους «κίτρινους» να τρέχουν επιμέρους 16-4 και να περνούν μπροστά στο σκορ (67-70 στο 35’). Έτσι, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με διαδοχικά τρίποντα.

Οι Νικαιώτες πήραν βραχεία κεφαλή (77-76) με τρίποντο του Τζέρμαν στα 40’’, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά, όμως ο Λόκετ είχε ½ βολές στα 26’’. Στην τελευταία επίθεση, ο Τζέρμαν αστόχησε και ως εκ τούτου το 77-77 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Ιωνικού εμφάνισαν υψηλότερα επίπεδα συγκέντρωσης και με σωστές επιλογές, έχτισαν διαφορά νίκης, με τον Κολοβέρο να εκτελεί έξω από τα 6,75μ. Από την άλλη, ο Άρης ξέμεινε από δυνάμεις και δεν κατάφερε να το παλέψει, με συνέπεια να ηττηθεί 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77, 93-83 (παρ.).

Ιωνικός-Άρης 93-83