Έκανε την ανατροπή και σώθηκε το Λαύριο, «πνίγεται» ο Ιωνικός

Με ένα 23-8 επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο, το Λαύριο νίκησε 90-82 τον Ιωνικό στον Πλάτωνα για την 21η αγωνιστική της Basket League, εξασφάλισε την παραμονή και «βύθισε» τους Νικαιώτες.

Με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 23-8 στην τέταρτη περίοδο, το Λαύριο ανέτρεψε το -20 κόντρα στον Ιωνικό στον Πλάτωνα κι, επικρατώντας 90-82 των Νικαιωτών για την 21η αγωνιστική της Basket league, εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία, αφήνοντας σε δεινή θέση την ομάδα του Κωστή, που περιμένει πλέον τι θα κάνει την Κυριακή η Καρδίτσα στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό για να αναπτερώσει τις ελπίδες του, ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου και το μεταξύ τους ντέρμπι ουραγών.

Οι Νικαιώτες έφτασαν στο +20 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κα στο +8 στη λήξη του τριαντάλεπτου, όμως δέχτηκαν «καταιγισμό» στην τέταρτη περίοδο, έμειναν πίσω με -10 και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Λανζεβάιν με 26, Νικολαΐδης με 24, Φλαγκ με 13 και Ζάρας με 11 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Λέισι με 15, Σίμονς, Λένελ με 14 και Αρσενόπουλος, Χόκινς με 13 πόντους.

To ματς
Ο Ιωνικός έφτασε στο 4-0 στην αρχή της αναμέτρησης, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους 6-0 σερί με επιθετική πολυφωνία μέσα στο καλάθι. Οι Νικαιώτες απάντησαν με σερί 9-0 με πρωτεργάτη τον Λένελ κι έφτασαν στο 13-6, με το τρίποντο του Αμερικανού να φέρνει το +8. Με προσωπικό 6-0 σερί του Ζάρα, το Λαύριο ισοφάρισε σε 17-17, όμως ο Σίμονς πήρε την κατάσταση στα χέρια του κι έφερε το +5, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 26-20.

Με πρωταγωνιστή τον Χόκινς, ο Ιωνικός διατηρούσε το +5 με το +7 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και το τρίποντο του Αρσενόπουλου έφερε το +10. Η διαφορά πλέον ανεβοκατέβαινε στο +8 με +10 για τους γηπεδούχους, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των Αμερικανών του έφεραν ένα σερί 12-0 και το 51-31 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τα καλά ποσοστά των παικτών του Κωστή και τα πολλά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λαυρίου μείωσαν στο -14 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως στην αντίπερα όχθη τα τρίποντα των γηπεδούχων διατηρούσαν το +15 με +18. Οι φιλοξενούμενοι αναλώνονταν σε τρίποντα, τα οποία ήταν εύστοχα, όμως δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους μέσα στη ρακέτα τους. Παρόλα αυτά, ένα σερί 5-0 του Λαυρίου έφερε το 66-55 και το τρίποντο του Νικολαΐδη ολοκλήρωσε στο 68-60 το τριαντάλεπτο.

Τα συνεχόμενα τρίποντα του Λαυρίου στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφεραν το 8-0 και το 68-68 για την ομάδα των ανατολικών προαστίων και πλέον είχαμε το +2 και την ισοφάριση των φιλοξενούμενων σε ένα «θρίλερ». Το Λαύριο προηγήθηκε αρχικά με +1, το τρίποντο του Νικολαΐδη έφερε το 75-80 κι αυτό του Φλαγκ το 76-83 στα 3’ πριν τη λήξη για το επιμέρους σκορ 8-23 για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν για ενάμισι λεπτό, όμως , στη συνέχεια, το Λαύριο έφτασε στο +10 με 4-0 σερί. Ο Κάπελαν έκανε το 81-88 στα 47’’ κι η βολή του Φλαγκ το 81-89 στα 29’’. Ο Κάπελαν απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 82-89 κι ο Κολοβέρος έγραψε το τελικό 82-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90