Λύγισε την Καρδίτσα και πήρε… ανάσα ο Ιωνικός!

Με μεγάλη ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ο Ιωνικός Νικαίας νίκησε 78-71 την Καρδίτσα και ανέβηκε στο 3-8 στην Basket League.

Βγήκε στον… αφρό ο Ιωνικός και άφησε στον… πάτο την Καρδίτσα!

Η ομάδα της Νίκαιας άντεξε την αντεπίθεση των νεοφώτιστων στα τελευταία λεπτά και νικώντας 78-71 ανέβηκε στο 3-8 στην Basket League, που τη διατηρεί σε τροχιά παραμονής. Από την άλλη, το σύνολο από τη Θεσσαλία παρέμεινε μόνο στην τελευταία θέση με ρεκόρ 1-10.

Κορυφαίος του Ιωνικού ο Μαυροκεφαλίδης με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Λέισι να προσθέτει 19π.

Από την Καρδίτσα, ξεχώρισαν οι Γκάμπροβσεκ και Πρίτζετ με 15π. και 14π. αντίστοιχα, ενώ ο Αγραβάνης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 10 ριμπάουντ.

Εξαιρετική αρχή από τον Ιωνικό, ο οποίος προηγήθηκε 12-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Η απάντηση της Καρδίτσας ήρθε με μπροστάρη τον Μποχάιμ, ο οποίος έφερε το ματς στον πόντο (14-13), στο 6’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο, κάνοντας σερί 14-0 και κλείνοντας στο +15 (28-13) την πρώτη περίοδο.

Το ίδιο συνέχισε ο Ιωνικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +16 (31-15), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν με σερί 8-0 (31-23), μέχρι το 12’. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Νίκαιας απέκτησε ξανά τα ηνία και πήγε στα αποδυτήρια με το +11 (43-32).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά (52-39), μέχρι το 25’. Με τους Αθηναίου και Αγραβάνη η Καρδίτσα έκανε σερί 7-0 (52-46), αλλά η απάντηση ήρθε με τον Μαυροκεφαλίδη για το +11 (60-49), με τον Πρίτζετ να διαμορφώνει το 60-51 της τρίτης περιόδου.

Δυνατό ξεκίνημα από την ομάδα της Θεσσαλίας στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς μπήκε με σερί 6-0 (60-57), με τον Ιωνικό να απαντά με ένα δικό του 4-0 για το +7 (64-57), στο 34’. Εκεί, οι Γκάμπροβσεκ και Πρίτζετ έκαναν τη νέα αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλησίασαν στον πόντο (66-65), στο 36’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με πρωταγωνιστή τον Λέισι όχι μόνο δεν έχασαν το προβάδισμα, αλλά πήραν τη νίκη με το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71