Πέρασε με κατοστάρα από τη Νίκαια ο Ολυμπιακός!

Με επίθεση... φωτιά και καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε 107-81 τον Ιωνικό, στη Νίκαια, για το 5/5 στην Basket League και ενόψει του ματς με την Παρτίζαν στην Ευρωλίγκα.

Έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τη Βαλένθια ο Ολυμπιακός!

Με μεγάλη όρεξη στην επίθεση και καλή άμυνα μόνο στην τρίτη περίοδο που τους εξασφάλισε τη διψήφια διαφορά, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 107-81 τον Ιωνικό, φτάνοντας στο 5/5 στην Basket League και ενόψει της αναμέτρησης με την Παρτίζαν στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος των Πειραιωτών ο Βεζένκοφ, ο οποίος είχε 24 πόντους χωρίς να χάσει σουτ(!) με 6/6 βολές, 6/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα και 8 ριμπάουντ. Άλλους 15π. πρόσθεσε ο Κάναν, ενώ από 10π. είχαν οι Παπανικολάου και Λαρεντζάκης.

Από την άλλη, η ομάδα της Νίκαιας υποχώρησε στο 1-4, με τον Μαυροκεφαλίδη να ήταν πρώτος σκόρερ με 20π. και τον Χόκινς να ακολουθεί με 17π.

Χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε (2-8) στην αρχή του παιχνιδιού, με τον Ιωνικό να απαντά με σουτ από την περιφέρεια για την ισοφάριση (8-8), στο 5’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε κατακόρυφα, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν μεν το προβάδισμα με τον Βεζένκοφ, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα των Σίμονς και Χόκινς κρατούσαν κοντά τους γηπεδούχους (19-21), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα του Πειραιά έβγαλε άμυνες και με μπροστάρηδες τους Κάναν και Παπανικολάου έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (22-30).

Με περισσότερη ενέργεια, τον Σλούκα σε ρόλο σκόρερ και δημιουργού και με σερί σουτ έξω από τα 6,75μ., ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +14 (31-45), στο 15’. Όμως, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, έκαναν πολύ φθηνά λάθη και χωρίς ιδιαίτερη πίεση. Συνεπώς, μπλόκαραν επιθετικά, ενώ από την άλλη οι Μαυροκεφαλίδης, Χόκινς και Μάντζαρης πήραν… μπρος και έτσι ο Ιωνικός «ψαλίδισε» τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-50).

Ιωνικός-Ολυμπιακός 81-107

Το νωθρό και νευρικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός, κάνοντας σερί 5-0 και πλησιάζοντας στο καλάθι (48-50), στο 22’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν πολύ στην άμυνα και με τον «καυτό» Βεζένκοφ να είχε… στήριξη από τον Κάναν ξέφυγαν στο +13 (53-66), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες είχαν τον πλήρη έλεγχο ξεφεύγοντας αρχικά στο +15 (56-71) και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +20 (61-81).

Μέσα από την άμυνά τους οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν απανωτούς αιφνιδιασμούς στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +30 (64-94), στο 34’. Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 81-107.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107