Με φόρα από την Ευρώπη, διέλυσε και τον Ιωνικό ο Προμηθέας

Άνετο «διπλό» για τον Προμηθέα, που νίκησε 88-65 με τον Ιωνικό εκτός έδρας.

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη επί της Μπούρσασπορ, ο Προμηθέας έκανε... πλάκα στον Ιωνικό, τον οποίο και συνέτριψε με 88-65 εκτός έδρας.

Εξαιρετικό ματς έκανε από πλευράς νικητών ο Γκρέι, που είχε 15 πόντους και επτά ασίστ, αλλά και ο Αγραβάνης (14 π., 10 ριμπάουντ) ενώ για τους γηπεδούχους, ο Τζέρμαν πάλευε μόνος του, σημειώνοντας 31 πόντους.

Στα πρώτα επτά λεπτά της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν κοντά στο ματς, όμως από το 13-15 στα 3:06 πριν τη λήξη, φτάσαμε στο 15-27 στο τέλος του δεκαλέπτου, κυρίως από προσπάθειες των Ρέι και Χαντ.

Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση στην αρχή της δεύτερος περιόδου, μειώνοντας σε 25-29 στο 7:19. Ωστόσο, η διαφορά ξέφυγε εκ νέου μέχρι το ημίχρονο, με τον Ρογκαβόπουλο να πετυχαίνει επτά σερί πόντους για να στείλει τους Πατρινούς στο +18 στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε κατά μία έννοια σε τυπική διαδικασία, με το τελευταίο... σημάδι ζωής εκ μέρους γηπεδούχων να είναι η μείωση του σκορ σε 54-42 στα 8:08.

Εν συνεχεία ο Προμηθέας πάτησε γκάζι, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 53-77.

Το σκορ ήταν πολύ χαμηλό στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν αθροιστικά 23 πόντους, για το τελικό 88-65 υπέρ του Προμηθέα, που ανέβηκε στο 5-2.