Καντζούρης: «Οδηγός η απόδοση του δεύτερου μέρους»

Χαρούμενος και ανακουφισμένος με τη νίκη του Κολοσσού Ρόδου επί του Απόλλωνα Πάτρας, ήταν ο Ηλίας Καντζούρης.

Η απόδοση του Κολοσσού Ρόδου στο δεύτερο ημίχρονο, στη νίκη (73-56) επί του Απόλλωνα Πάτρας, θα πρέπει να αποτελέσει οδηγό για τη νίκη, σύμφωνα με τον Ηλία Καντζούρη.

Αναλυτικά όσα είπε ο κόουτς των Ροδιτών:

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο πνευματικά παιχνίδι για την ομάδα μας. Ο Απόλλων είναι μία πάρα πολύ επικίνδυνη ομάδα και είμαι σίγουρος ότι στη διάρκεια του πρωταθλήματος θα κάνει πολλές ζημιές. Εμείς στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε αυτά που έπρεπε, ούτε στην άμυνα και θεωρώ ότι από το αμυντικό μας πρόβλημα ξεκίνησε και μία πτώση της ψυχολογίας στην επίθεση.

Εκτελέσαμε αργά, χάσαμε κάποια ελεύθερα σουτ και κάποια λέι απ, που είχαν ως αποτέλεσμα να μείνουμε πίσω με επτά πόντους. Η απόδοση του δεύτερου ημιχρόνου, ειδικά στην άμυνα, θα πρέπει να αποτελέσει τον οδηγό για τη συνέχεια. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα και στον φίλο μου τον Νίκο και εμείς θα πρέπει να δούμε την επόμενη προπόνηση για να δούμε πώς θα μπορέσουμε να βελτιωθούμε