«Σκότωσε» τον Κολοσσό με σουτ από το κέντρο και έγραψε ιστορία η Καρδίτσα!

Ένα ασύλληπτο buzzer beater τρίποντο του Μπέιτμον από το κέντρο χάρισε στην Καρδίτσα τη νίκη (59-57) επί του Κολοσσού, που είναι και η πρώτη της ιστορίας της στην Basket League!

Ασύλληπτο, μυθικό και ονειρικό!

Με το buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς Μπέιτμον από το κέντρο, η Καρδίτσα επικράτησε 59-57 του Κολοσσού και πανηγύρισε με… κινηματογραφικό τρόπο την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Basket League!

Ιδανικοί αυτόχειρες οι Ροδίτες, οι οποίοι ήταν στο +4 (52-56) στο 38', αλλά έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και υποχώρησαν στο 0-2.

Ο Αμερικανός ήταν και κορυφαίος για τους Θεσσαλούς, καθώς εκτός από πρώτος σκόρερ με 20π. και το νικητήριο σουτ, ήταν εκείνος που πέτυχε όλους τους τους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Καλός και ο Πρίτζετ με 12 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Ντελόριερ με 11π. και 11 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Παπαθεοδώρου, ξεχώρισε ο Όσμπορν με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δείτε το μεγάλο σουτ του Μπέιτμον:

Πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες με το 5-5 να μένει μέχρι και 1:20’’ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Κολοσσός έκανε ένα μίνι ξέσπασμα για το +6 (5-11), με τον Μπέιτμον να διαμορφώνει το 8-11. Στη δεύτερη περίοδο, οι Ροδίτες όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά έφτασαν στο +10 (12-22), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (19-31).

Το καλάθι του Χρυσικόπουλου πήγε τον Κολοσσό στο μέγιστο +14 (19-33) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την Καρδίτσα να… σπάει το ρόδι έξω από τα 6,75μ. και να κάνει επιμέρους σκορ 10-2, που την έφερε αρχικά στο -6 (29-35), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι απέκτησαν το μομέντουμ και με μπροστάρη τον Πρίτζετ πήγαν στο +3 (40-37), στο 28’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά «αφυπνίστηκε» ο Σταρκς και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (40-44).

Με 6-0 μπήκε η Καρδίτσα στην τέταρτη περίοδο για το προβάδισμα (46-44), με τους Όσμπορν και Γιαννόπουλο να απαντούν με δικό τους 8-0 για το +6 (46-52), στο 34’. Έκτοτε, οι Ροδίτες είχαν σταθερά το προβάδισμα και ήταν στο +4 (52-56), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έκαναν διαδοχικά λάθη, με την Καρδίτσα να μειώνει στο καλάθι (54-56) με τον Μπέιτμον, ο οποίος κέρδισε και τρεις βολές στα 3,7’’ πριν από τη λήξη και κάνοντας 2/3 ισοφάρισε σε 56-56. Στην τελευταία επίθεση ο Όσμπορν έκανε 1/2 βολές στα 2,7’’ με τον Μπέιτμον να πετά την μπάλα από το κέντρο και να δίνει τη νίκη στην Καρδίτσα με το τελικό 59-57!

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57

Καρδίτσα-Κολοσσός Ρόδου 59-57