Χαλαρός Παναθηναϊκός AKTOR στην Καρδίτσα και τώρα… ντέρμπι!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Καρδίτσα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, τη νίκησε εύκολα με σκορ 87-64 και στρέφεται τώρα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα!

Έκανε το… χρέος του ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Οι «πράσινοι» νίκησαν χωρίς να πατήσουν ιδιαίτερα το «γκάζι» με σκορ 87-64 την Καρδίτσα, ανέβηκαν στο 19-1 στη Stoiximan Basket League και στρέφονται τώρα στο κρίσιμο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα (14/03, 19:45).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε ισόπαλο 22-22. Από εκεί και πέρα όμως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «έσφιξε» την άμυνά της κι έτρεξε κάποια στιγμή ένα επιμέρους σκορ 6-25, το οποίο μετέτρεψε το 32-34 σε 38-59. Από εκεί και πέρα, η Καρδίτσα πάλεψε και μείωσε προσωρινά, αλλά δεν είχε τη δυνατότητα να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να παίρνει το εύκολο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος των νικητών με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο Ματίας Λεσόρ, ενώ 15 πόντους και 7 ριμπάουντ σε μόλις 16 λεπτά μέτρησε ο Ντίνος Μήτογλου. Καλό ματς με 8 πόντους και 7 ασίστ για τον Τζέριαν Γκραντ, πιο θετικός από ποτέ με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι. Πολύ θετικός στο δεύτερο ημίχρονο με 12 πόντους ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης.

Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 6-14 αλλά έχουν ακόμη απόσταση ασφαλείας από τον ουραγό Απόλλωνα, πολύ καλό ματς με 13 πόντους έκαναν οι Σακ Μπιουκάναν και Ρέι ΜακΚάλουμ.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπαλτσερόφσκι, ενώ ο Γουάιτ απάντησε με δικό του ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ο Καλαϊτζάκης έβαλε ανάποδο λέι απ, όμως ο Γουάιτ και πάλι κάρφωσε ισοφαρίζοντας σε 6-6. Ο Καμπερίδης με μακρινό σουτ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Καρδίτσα (9-6), ο Γκραντ όμως γρήγορα το πήρε πίσω με δικό του τρίποντο (9-9). Το ματς είχε πολύ υψηλό ρυθμό, με τον Ναν να ευστοχεί για τρεις και τον Μήτογλου να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 11-14. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με αιφνιδιασμούς από Μπιουκάναν και ΜακΚάλουμ (15-14), ενώ ο Μακ έβαλε συνεχόμενους πόντους για το 20-16. Ο Ναν επιτέθηκε στο καλάθι και μείωσε, ενώ ο Μήτογλου ισοφάρισε σε 20-20. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Λεσόρ για το 22-22.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Αβδάλας έτρεξε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε για το 24-22, ενώ ο Σλούκας με επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε σε 24-24. Ο ΜακΚάλουμ βρήκε εύκολα δρόμο προς το καλάθι (26-25), ενώ ο Λεσόρ πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους για το 26-30. Ο Μακ απάντησε με τρίποντο, όμως ο τρομερός Γάλλος σέντερ έβαλε ξανά συνεχόμενους πόντους για το 32-36, φτάνοντας από νωρίς τους 14 πόντους. Ο Γκραντ με βολές και ο Παπαπέτρου ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, ενώ ο Μήτογλου επισκέφτηκε επίσης τη γραμμή για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του ματς (32-42). Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, μετά από τάπα του Μπαλτσερόφσκι και λέι απ του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός AKTOR βρέθηκε στο +12 (32-44), πριν ο Πολωνός σκοράρει με χουκ για το 32-46. Το σερί των «πρασίνων» έφτασε στο 14-0 με διπλή προσπάθεια του Μήτογλου, η οποία διαμόρφωσε το 32-48. Η Καρδίτσα σταμάτησε το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων με μία βολή του ΜακΚάλουμ (33-48), όμως ο Γκριγκόνις ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία για το 33-51. Η διαφορά άρχισε να «εκτοξεύεται» πάνω από τους 20 με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου (38-59). Με Μπιουκάναν και Γουάιτ, η Καρδίτσα μείωσε σε 43-61, ενώ ο Καμπερίδης έβαλε τρίποντο για το 46-61. Ο Χουάντσο σκόραρε με χουκ, ενώ ο ΜακΚάλουμ απάντησε με βολές για το 48-63. Η τρίτη περίοδος έληξε 48-65 με λέι απ του Μωραΐτη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε και πάλι δυνατά, με τον Λεσόρ να καρφώνει εμφατικά για το 48-67. Ο Γιάνκοβιτς μείωσε από κοντά, ενώ λίγο αργότερα ευστόχησε σε τρίποντο για το 53-69. Ο ΜακΚάλουμ έριξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (55-69), όμως ο Καλαϊτζάκης του απάντησε για το 55-71 από μέση απόσταση. Οι γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν και πλησίασαν στους 12 (59-71) με ΜακΚάλουμ και Γουάιτ, όμως ο Μπαλτσερόφσκι και ο Καλαϊτζάκης αποκατέστησαν την τάξη (59-74). Ο Μακ και ο Μπιουκάναν έφεραν ξανά πιο κοντά την Καρδίτσα (64-75), όμως ο Καλαϊτζάκης έβαλε 5 σερί πόντους με τρίποντο και λέι απ, τελειώνοντας οριστικά το ματς (64-80).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87