«Ντούμπλαρε» τον Άρη ο Κολοσσός!

Με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε σταθερά το προβάδισμα και επικράτησε 96-90 του Άρη, κάνοντας το 2/2 φέτος απέναντί του στην Basket League!

Με ένα κυρίαρχο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός νίκησε 96-90 τον Άρη, για το 2/2 απέναντί του στη φετινή Basket League.

Στο 10-10 ανέβηκαν οι Ροδίτες, ενώ από την άλλη οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 10-11.

Κορυφαίοι για τους «θαλασσί» ήταν οι Σμιθ και Ντίξον με 28π. και 20π. αντίστοιχα, ενώ άλλους 13π. είχε ο Χατζηδάκης.

Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ξεχώρισαν οι Τολιόπουλος και Νότε με 20π. και 17π. αντίστοιχα.

Με καλύτερο ρυθμό μπήκε ο Άρης, ο οποίος πήγε στο 2-8 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός πίεσε και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (13-14), στο 7’. Ωστόσο, οι Γκούντγουιν και Τολιόπουλος συντηρούσαν μπροστά τους «κίτρινους», οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (15-18).

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (27-30), μέχρι το 16’. Όμως, στη συνέχεια οι Ροδίτες πάτησαν το… γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Ντίξον και Σμιθ έκαναν επιμέρους σκορ 14-2 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +9 (41-32).

Με μπροστάρηδες τους Νότε και Τολιόπουλο ο Άρης ισοφάρισε (45-45), στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου μέρους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, έγινε μεγάλο ντέρμπι με ανταλλαγή… καλαθιών και το σκορ τέλος του τρίτου δεκάλεπτου ήταν το 58-58.

Με τους Σμιθ και Ντίξον να παίρνουν… φωτιά έξω από τα 6,75μ. ο Κολοσσός μπήκε «φουριόζος» στην τέταρτη περίοδο. Αρχικά, η ομάδα της Ρόδου πήγε στο +8 (74-66) και στη συνέχεια ο Μορέιρα την έστειλε στο +13 (81-68), στο 35’. Ο Άρης αντέδρασε με Μήτρου-Λονγκ και Τολιόπουλο, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (85-78), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, οι «κίτρινοι» πίεζαν για την ανατροπή, όμως οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμά τους και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 96-90.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90