Εντυπωσιακός Κολοσσός… σκόρπισε το Λαύριο!

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στα Άνω Λιόσια, ο Κολοσσός Ρόδου συνέτριψε 82-59 το Λαύριο, ανεβαίνοντας στο 5-2 στη Stoiximan Basket League.

Κολοσσός με… φόρα από τα Άνω Λιόσια!

Η ομάδα της Ρόδου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Λαύριο, το οποίο συνέτριψε 82-59 για τη δεύτερη σερί της νίκη, που την έστειλε στο 5-2 στη Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος ήταν ο Γουίλιαμς 16 πόντους, με τον Ποτ να είχε 12π. και τον Τιλί 11π.

Από το σύνολο του Σερέλη, που υποχώρησε στο 4-3 και τελείωσε το ματς με 20 λάθη, ξεχώρισαν οι Μουράτος και Κάρτερ με 12π. και 11π. αντίστοιχα.

Μόνο στο πρώτο τρίλεπτο ήταν οι δύο ομάδες μαζί (10-9), με τον Κολοσσό να πατάει το… γκάζι και με σερί 10-0 να ξεφεύγει στο +11 (20-9). Οι Ροδίτες συνέχισαν το ίδιο εντυπωσιακά στην επίθεση και με την άμυνα του Λαυρίου να μην είχε την απάντηση, το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +15 (30-15).

Ίδια ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είχαν τον πλήρη έλεγχο και με τους Ποτ και Σλαφτσάκη να πηγαίνουν στο +16 (41-25), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Σερέλη έσφιξαν αμυντικά και έκοψαν τον ρυθμό των «θαλασσί», αλλά και εκείνοι ήταν άστοχοι επιθετικά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 43-29.

Με τα τρίποντά του ο Κολοσσός διατηρούσε το μεγάλο του προβάδισμα (49-34) και στην αρχή του δεύτερου μέρους. Το Λαύριο αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει με Κάρτερ και Γκόινς (53-42), αλλά τα σουτ έξω από τα 6,75μ. των Τιλί και Γουίλιαμς έστειλαν τη διαφορά στο +17 (59-42), στο 25’. Στη συνέχεια, οι Κάρτερ και Νικολαΐδης πήραν… φωτιά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν σερί 12-0 (59-54), με το τρίποντο του Μομίροφ να πηγαίνει τους Ροδίτες στο +8 (62-54), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε ο Κολοσσός στην τέταρτη περίοδο και εκμεταλλευόμενος τα εύκολα λάθη του Λαυρίου έκανε επιμέρους σκορ 15-1, για το +22 (77-55), στο 36’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ροδίτες να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 82-59.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 43-29, 62-54, 82-59

Κολοσσός Ρόδου-Λαύριο 82-59