Μυθικός Βεζένκοφ «έσωσε» το αήττητο του Ολυμπιακού στη Ρόδο!

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοφ στα 5,6'' πριν από τη λήξη, ο Ολυμπιακός νίκησε 80-79 τον άκρως ανταγωνιστικό Κολοσσό Ρόδου και διατήρησε το αήττητο (16-0) στην Basket League!

Ήρωας Σάσα Βεζένκοφ στο… θρίλερ της Ρόδου!

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Βούλγαρου φόργουορντ, στα 5,6’’ πριν από τη λήξη, ο καταπονημένος Ολυμπιακός από το Μιλάνο νίκησε 80-79 τον μαχητικότατο Κολοσσό και διατήρησε το αήττητο (16-0) στην Basket League.

Άκρως ανταγωνιστικοί σ' όλο το ματς οι «θαλασσί», οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά το σουτ του Κατσίβελη στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο. Έτσι, γνώρισαν την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα, υποχωρώντας στο 8-8.

Ακόμη μία εξωπραγματική εμφάνιση από τον Βεζένκοφ, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 33 πόντους (με 11/15 συνολικά σουτ!), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 14π. είχε ο Παπανικολάου.

Από τον Κολοσσό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιαννόπουλος με 17π., με τον Ντίξον να προσθέτει 14π.

Με τους Χατζηδάκη, Χρυσικόπουλο, Γιαννόπουλο, Ντίξον και Κατσίβελη ξεκίνησε ο Κολοσσός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Το πολύ νωθρό πρώτο τρίλεπτο των «ερυθρόλευκων» εκμεταλλεύτηκαν οι Ροδίτες, οι οποίοι προηγήθηκαν 5-0, ενώ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα του Γιαννόπουλου έφτασαν στο +7 (15-8), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, ισοφάρισαν (20-20), ενώ με τρίποντο του Βούλγαρου φόργουορντ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (22-23).

Τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός και στην αρχή της δεύτερης περιόδου για την ανατροπή και το +4 (28-24). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 5-0 με Πίτερς και Σλούκα για το προβάδισμα (28-29), στο 14’. Η απάντηση των Ροδιτών ήρθε από τους Μορέιρα και Χρυσικόπουλο για ένα σερί 9-0, που τους έστειλε ξανά στο +7 (36-29), στο 15’. Με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε σερί 5-0 και πλησίασε στο καλάθι (36-34), στο 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν μόνο λάθη και με ένα καλάθι του Κατσίβελη οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (38-34).

Ο Κολοσσός μπήκε «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +9 (46-37), στο 22’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, καθώς ακολούθησε ένας άτυπος… διαγωνισμός τριπόντων από Ντίξον και Βεζένκοφ, με τους γηπεδούχους να είχαν σταθερά τη διαφορά τους στο +7 (54-47), μέχρι το 24’. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με άμυνες και με επιμέρους σκορ 1-7 πλησίασαν στον πόντο (55-54), στο 27’. Ωστόσο, οι Ντίξον και Γιανγκ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα να πάρει το προβάδισμα και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Κολοσσό στο +3 (63-60).

Με καλή άμυνα και τον Μπλακ μέσα από τη ρακέτα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 5-0 για το προβάδισμα (63-65). Όμως, η άστοχη επιμονή των «ερυθρόλευκων» από την περιφέρεια και οι Γιανγκ και Μορέιρα έστειλαν τον Κολοσσό στο +5 (72-67), στο 34’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν (72-72), με τον Μορέιρα με βολή να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (73-72), στο 36’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και με τους Μπλακ και Λαρεντζάκη πήγαν στο +4 (73-77), αλλά τα τρίποντα των Γιανγκ και Γιαννόπουλου έδωσαν στους Ροδίτες ξανά το προβάδισμα (79-77), στο 1:30’’ πριν από τη λήξη. Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνες και με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στα 5,6'' πέρασε ξανά μπροστά, με τον Κατσίβελη να αστοχεί στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80