Διέλυσε σε ένα ημίχρονο τον Κολοσσό και έκλεισε θέση στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε για ένα ημίχρονο στη Ρόδο, όμως στο δεύτερο διέλυσε τον Κολοσσό με τρίποντη «καταιγίδα» και νίκησε 89-47, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Basket League.

Ένα ημίχρονο αρκούσε στον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» διέλυσαν με σκορ 89-47 τον Κολοσσό στη Ρόδο, κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, όπου περιμένουν ΑΕΚ η Περιστέρι bwin!

Οι Ροδίτες έβαλαν πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό στα πρώτα 18 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όμως από εκείνο το σημείο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 22-0 το οποίο μετέτρεψε το 27-23 σε 27-45. Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε λόγω και των περιορισμένων λύσεων να βγάλει αντίδραση, και έτσι η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται μέχρι το τελικό σκορ. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν 3/13 τρίποντα, ενώ στο δεύτερο 9/20!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Γουίλιαμς και Γ. Καλαϊτζάκης. 10 πρόσθεσαν Αγραβάνης και Γκουντάιτις. Από τον Κολοσσό, ξεχώρισε μόνο ο Κένταλ Σμιθ με 14 πόντους.

Θυμίζουμε πως για τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Λι και ο Μπέικον που έμεινε εκτός δωδεκάδας λόγω σοβαρού πειθαρχικού παραπτώματος. Από πλευράς Κολοσσού, στα «πιτς» έμειναν οι Χατζηδάκης, Κατσίβελης και Ντίξον.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε χωρίς ιδέες το ματς και ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την ανομβρία του για ένα γρήγορο 4-0 με Ιορδάνου και Μορέιρα. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν ρυθμό και έβαλαν δύο τρίποντα με Γκριγκόνις και Μποχωρίδη για το 4-6, όμως οι Ροδίτες ανέκτησαν με τον Σμιθ το προβάδισμα (9-8), πριν ο ίδιος γράψει το 15-10 με τρίποντο στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το καλό τους διάστημα, και βρέθηκαν με τον Κόφι στο +6 (19-13), πριν ολοκληρώσουν την πρώτη περιόδο στο 21-13.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 6-0 με πρωτοστάτη τον Γκουντάιτις, μειώνοντας σε 21-19. Ο Λιθουανός έφτασε τους 10 συνεχόμενους πόντους, και ισοφάρισε το ματς σε 23-23, πριν ο Κολοσσός ξεφύγει και πάλι με 4 (27-23). Ο Π. Καλαϊτζάκης έβαλε γκολ φάουλ για το 27-26, ενώ ο Γκριγκόνις έβαλε δύο βολές για το 27-28 και ο Παπαγιάννης κάρφωσε για το 27-30. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Γκριγκόνις για το 27-32.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «φουριόζος» στο δεύτερο μέρος, και έτρεξε ένα γρήγορο επιμέρους 7-0 με Πονίτκα και Γκριγκόνις για το 27-39 και την πρώτη διψήφια διαφορά. Οι «πράσινοι» ήταν ασταμάτητοι στο ξεκίνημα και έβαλαν ακόμη δύο τρίποντα με Γκριγκόνις και Γουίλιαμς, πηγαίνοντας στο +18 (27-45), πριν ο Π. Καλαϊτζάκης τους στείλει στο 29-51. Οι Ροδίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Παναθηναϊκός έμενε με άνεση μπροστά με μεγάλες διαφορές (35-56), με τον Γουίλιαμς να στέλνει τη διαφορά στους 24 (35-59). Ο Γκριγκόνις έφτασε τους 23 πόντους και έβαλε νέο τρίποντο για το 38-64.

Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, με Αγραβάνη και Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με +30 (41-71). Ο Κολοσσός απάντησε με ένα γρήγορο 4-0 χάρη σε Γιανγκ και Κόφι (45-71), όμως ο Αγραβάνης έβαλε νέο γκολ φάουλ για το 45-74 πριν σκοράρει τρίποντο για το 45-79. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 47-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89