Ξέσπασε στον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός!

Με ένα δεύτερο ημίχρονο «φωτιά» ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 88-64 τον Κολοσσό Ρόδου, βγάζοντας αντίδραση για τη βαριά ήττα στο «αιώνιο» ντέρμπι.

Ένα ημίχρονο πήρε στον Παναθηναϊκό να… συνέλθει από το ΣΕΦ.

Οι «πράσινοι» πήραν… φωτιά στο δεύτερο μέρος και συνέτριψαν 88-64 τον Κολοσσό και παρέμειναν μόνοι στην κορυφή της Stoiximan Basket League με 15-1.

Ένα… εξωφρενικό σερί 32-0 έτρεξε το «τριφύλλι» από το 25’ μέχρι το 34’, όπου μετέτρεψε το 51-48 σε 51-80!

Κορυφαίος από την ομάδα του Πρίφτη ήταν ο Νέντοβιτς με 27 πόντους, με τον Μέικον να είχε 16π. και τον Γουάιτ 15π. Κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Παπαγιάννης με 11π. και 9 ριμπάουντ.

Από τους «θαλασσί», οι οποίοι υποχώρησαν στο 10-6, ξεχώρισαν οι Φλόιντ και Χατζηδάκης με 19π. και 15π. αντίστοιχα.

Με αρκετή ενέργεια στην άμυνα και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα μπήκε ο Παναθηναϊκός ξεφεύγοντας αρχικά στο 3-10 στα πρώτα λεπτά και διατηρώντας αυτή τη διαφορά (9-16), μέχρι το 7’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η «πράσινη» άμυνα χαλάρωσε, με τον Κολοσσό να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο με Ξανθόπουλο και Χατζηδάκη και να μειώνει στον πόντο (17-18), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παπαγιάννης συντηρούσε μπροστά (22-24) τους φιλοξενούμενους μέχρι το 12’. Εκεί, οι παίκτες του Καντζούρη έκαναν ένα ξέσπασμα με Φλόιντ και Ξανθόπουλο και με σερί 10-0 πήγαν στο +8 (32-24), στο 16’. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με τα σουτ του Μέικον που έριξαν τη διαφορά στον πόντο (32-31), όμως οι γηπεδούχοι είχαν νέα απάντηση και με επιμέρους σκορ 8-2 πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (40-33).

Πολύ καλό ρυθμό είχε και στην αρχή του δεύτερου μέρους το ματς, με τον Φλόιντ να είχε «ζεσταθεί» και να διατηρούσε τους γηπεδούχους στο +8 (48-40), μέχρι το 23’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Πρίφτη έσφιξαν αμυντικά και με τον Μέικον αρχικά ισοφάρισαν (48-48), στο 25’. Η μόνη αντίδραση του Κολοσσού ήταν ένα τρίποντο του Μίλερ, με τους «πράσινους» να παίρνουν… φωτιά με Νέντοβιτς και Γουάιτ και να κάνουν σερί 19-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου για το +16 (51-67).

Με την ίδια… φόρα μπήκε το «τριφύλλι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας σερί 13-0 και εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +29 (51-80), στο 34’. Όπως είναι φυσικό, τα επόμενε λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το τελικό .

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88