Πήρε το ντέρμπι με τον Άρη και ξέφυγε από τον «πάτο» η Λάρισα!

Μεγάλη νίκη για την Λάρισα, η οποία με κορυφαίο παίκτη της τον Κρουμπαλί, επικράτησε με 84-81 του Άρη και ξέφυγε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Νίκη-«χρυσάφι» για τη Λάρισα, η οποία κέρδισε με 84-81 το ντέρμπι με τον Άρη στο κλειστό της Νεάπολης, πανηγυρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League και ξέφυγε μετά από καιρό από τον «πάτο» της βαθμολογίας, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 3-7!

Κορυφαίος για τους Λαρισαίους ο Ουσμάν Κρουμπαλί, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους, χωρίς να αστοχήσει ούτε σε ένα σουτ (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές) και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Τσαϊρέλη (12π, 3ρ), Μούντι (13π) και Γκριν (12π, 4ασ.). Επιστροφή στην αγωνιστική δράση με οδυνηρή ήττα για τον Άρη, για τον οποίο ξεχώρισαν Κόουαν (24π, 9 ασ.) και Χάνλαν (21π) και Κέλλι (12π., 16 ριμπ.).

Η Λάρισα μπήκε δυνατότερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 10-2 στο 4' και 22-15 στο 9', ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-19, αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με καλάθια των Κόττα και Χάνλαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα πήρε διαφορά, την οποία έκαναν διψήφια (+10, 33-23) με ένα εντυπωσιακότατο κάρφωμα του Μούντι, ενώ σε εκμεταλλευόντουσαν τα λάθη του Άρη και σκόραραν με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς. Κάπου εκεί οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 μείωσαν στον πόντο (33-32), με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 44-41.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν ξανά τα «ηνία» του αγώνα, φτάνοντας ξανά στο +10 (63-53) στη συνέχεια, με τον κορυφαίο τους στο παιχνίδι, Κρουμπαλί. Ο Χάντσον ευστόχησε σε τρίποντο στη λήξη, διαμορφώνοντας το 66-56.

Ο Άρης επέστρεψε ξανά και μείωσε σε 69-64 με τον Χάνλαν στο 33', αλλά ο εξαιρετικός Κρουμπαλί με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 11 (73-64). Ο Άρης έφτασε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι λίγο πριν το φινάλε (77-78), όμως ο Παπαντωνίου με τρίποντο «έγραψε» το 82-79 και ο Μούντι με δύο εύστοχες βολές τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 84-81. Ο Καμάρας αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι η Λάρισα πανηγύρισε μια σημαντικότατη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

Λάρισα-Άρης 84-81