«Επιβίωσε» με Θριτ η Λάρισα και μπήκε με το… δεξί!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέι Θριτ και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, η Λάρισα νίκησε 81-77 τον Κολοσσό Ρόδου, στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League.

Ματσάρα και μεγάλη νίκη για τη Λάρισα!

Παρά την αντεπίθεση του Κολοσσού στην τέταρτη περίοδο, ο Θριτ πήρε την ομάδα της Θεσσαλίας από το χέρι και στέλνοντας το ματς στην παράταση, την οδήγησε στη νίκη (81-77), στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League.

Με καλάθι του Αμερικανού στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμορφώθηκε το 69-69 της κανονικής διάρκειας, ενώ με δικά του καλάθια στο έξτρα πεντάλεπτο κρατούσε τους γηπεδούχους μπροστά.

Ο Θριτ τελείωσε το ματς με 17 πόντους, αλλά πρώτος σκόρερ της Λάρισας ήταν ο Ζάρας με 20π.

Από τους Ροδίτες, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μίλερ και Τιλί με 13π. ο καθένας, με τον Μομίροφ να είχε 12π.

Πολύ καλό ξεκίνημα από τη Λάρισα, η οποία μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού (9-4). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός βελτιώθηκε επιθετικά και με τους Τιλί και Γουίλιαμς πλησίασε στο καλάθι (18-16), αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούνταν μπροστά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (24-18).

Με τους Χάντσον και Θριτ, η ομάδα του Παπανικολόπουλου όχι μόνο ήταν μπροστά, αλλά έφτασε στο +12 (38-26), στο 15’. Η αντίδραση των Ροδιτών ήρθε μέσα από την άμυνα, με αποτέλεσμα να μειώσει στο -4 (41-37) και τις βολές του Κρουμπάλι να διαμορφώνουν το 43-37, του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατά μπήκε ο Κολοσσός στο δεύτερο μέρος και έτσι κατάφερε να μειώσει στον πόντο (48-47), στο 24’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς μέσα από την καλή τους περιφέρεια, δεν έχασαν το προβάδισμα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (59-51).

Με την άμυνα να… δαγκώνει και τον Ξανθόπουλο να κάνει «άνω κάτω» τη Λάρισα, ο Κολοσσός έτρεξε επιμέρους σκορ 2-14 αρχικά για το +4 (61-65), ενώ το τρίποντο του Τιλί τον έστειλε στο +5 (63-68), στο 38’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (67-68), με τον Τιλί να κάνει 1/2 από τη γραμμή (67-69), στα 10,5’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Θριτ διαμόρφωσε το 69-69, που ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κολοσσός ήταν απελπιστικά άστοχος, με τη Λάρισα να είχε το προβάδισμα (74-70), με τον Ξανθόπουλο όμως να μειώνει στο καλάθι (76-74), στα 34’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησε ένα καλάθι και φάουλ του Θριτ για το +5 (79-74), με την ομάδα του Παπανικολόπουλου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 κ.δ., 81-77 παρ.

MVP: Μπορεί ο Ζάρας να ήταν ο πρώτος σκόρερ της Λάρισας, αλλά η μισή… νίκη ανήκει στον Τζέι Θριτ. Ο Αμερικανός έβαλε το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ με δικούς του πόντους οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Για ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι 7/17 ελεύθερες βολές που είχε ο Κολοσσός Ρόδου, αναμφίβολα του κόστισαν την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.