Με τρομερή 4η περίοδο, πέρασε από τη Λάρισα το Λαύριο!

Χάρη στην εντυπωσιακή 4η περίοδο που πραγματοποίησε, το Λαύριο επικράτησε 75-66 της Λάρισας και επέστρεψε στις νίκες στη Stoiximan Basket League.

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στο Λαύριο για να φτάσει στο ροζ φύλλο του αγώνα με τη Λάρισα, με την ομάδα του Σερέλη να φεύγει με το διπλό από τη Θεσσαλία (66-75) χάρη στο επιμέρους 25-9 της 4ης περιόδου.

Κορυφαίοι για τους «μεταλλωρύχους» -που ανέβηκαν στο 2-1- οι Κάρτερ (19 πόντοι, 4 ασίστ) και Γερομιχαλός (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Από την άλλη, για τους γηπεδούχους -που υποχώρησαν στο 1-2- πάλεψαν οι Χάντσον (20 πόντοι), Θριτ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Κρουμπάλι (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η Λάρισα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και απέκτησε διψήφια διαφορά από νωρίς (10-0 στο 3’). Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Λαυρίου δεν έβρισκαν… στόχο με κανέναν τρόπο, με συνέπεια να βρεθούν μέχρι και το -15 (17-2 στο 5’). Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Σερέλη ανέβασε στροφές, έτρεξε επιμέρους σκορ 11-3 και ψαλίδισε τη διαφορά (20-13).

Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και με επιμέρους 9-1, που ήρθε διά χειρός Αμινού και Περσίδη, ανέτρεψαν την κατάσταση (21-22 στο 13’). Κάπου εκεί το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Θεσσαλούς στο +3 (38-35) κι ενώ οι Θριτ, Χάντσον πέτυχαν τους 25 από τους 38 πόντους της ομάδας τους.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μικρό προβάδισμα, με τον Κρουμπάλι να μπαίνει στην εξίσωση (50-48 στο 27’). Η ομάδα του Παπανικολόπουλου πάτησε το γκάζι στο φινάλε της περιόδου και απομακρύνθηκε με +7 (57-50), με τους «μεταλλωρύχους» να βραχυκυκλώνουν επιθετικά.

Οι Θεσσαλοί κράτησαν μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (60-56 στο 34’), ωστόσο κάπου εκεί κατέρρευσαν. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Λαυρίου κυριάρχησαν απόλυτα και με επιμέρους 16-2, ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (62-72 στο 38’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο τελικό 66-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75.

Λάρισα-Λαύριο 66-75