Απίστευτη Λάρισα, άντεξε στην αντεπίθεση του απογοητευτικού Παναθηναϊκού και ισοφάρισε

Η απίστευτη Λάρισα επιβλήθηκε 84-77 του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών. Αποκαρδιωτικοί οι «πράσινοι», βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 26 πόντους!

Φοβερή και τρομερή Λάρισα, επικράτησε 84-77 του αποκαρδιωτικού Παναθηναϊκού και έφερε στα ίσα τη σειρά των ημιτελικών των playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος!

Οι απίστευτοι Θεσσαλοί πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, έφτασαν μέχρι και το +26 έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας και κάπως έτσι πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκριν (19 πόντοι), Κρουμπάλι (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Μούντι (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Μέικον (27 πόντοι, 4 ασίστ) και Παπαπέτρου (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) διασώθηκαν από το ναυάγιο του «τριφυλλιού», που είχε σε τραγική βραδιά τους περισσότερους παίκτες του. Την Παρασκευή (3/6) το τρίτο ματς της σειράς.

Ο Παναθηναϊκός
εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του κοντά στο καλάθι και με τον Παπαγιάννη να εκτελεί, πήρε μικρό προβάδισμα (4-8 στο 4’). Κάπου εκεί άρχισε το σόου των γηπεδούχων, που άρχισαν να εκτελούν από… παντού και έτρεξαν σερί 10-0 (14-8 στο 6’). Την ίδια ώρα οι παίκτες του Βόβορα είχαν σιγήσει επιθετικά κι έμειναν άποντοι για περίπου 3 λεπτά.

Με ένα τρίποντο του Σαντ-Ρος, το «τριφύλλι» μείωσε (14-11 στο 7’), ωστόσο η Λάρισα πέτυχε νέο σερί 7-0 και απομακρύνθηκε με διψήφια διαφορά (21-11 στο 9’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλούς να έχουν double σκορ (26-13)!

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Τακιανού συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε της πρώτης και με απίστευτο κρεσέντο από την περιφέρεια, εκτοξεύτηκαν στο +26 (43-17 στο 14’). Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβε δράση ο Μέικον, με τους «πράσινους» να ροκανίζουν τη διαφορά με σερί 8-0 (43-25 στο 16’).

Με τον Χάντσον να δίνει λύσεις, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου (47-26), αλλά το «τριφύλλι» σοβαρεύτηκε και με 10-0, μείωσε στο -11 (47-36 στο 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με τη Λάρισα να έχει «αέρα» 12 πόντων (50-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Βόβορα παρουσιάστηκαν πολύ πιο βελτιωμένοι και προσηλωμένοι στην άμυνα. Ο Γκριν κράτησε τους Θεσσαλούς σε διψήφια διαφορά (57-43 στο 24’), αλλά ήταν φανερό πως οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από ιδέες και δυνάμεις.

Σαντ-Ρος και Μέικον ανέβασαν στροφές και οδήγησαν τους «πράσινους» στο τελευταίο τετράλεπτο της περιόδου: με επιμέρους σκορ 10-2, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -5 (62-57) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Νέντοβιτς, το «τριφύλλι» πλησίασε ακόμα περισσότερο στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (64-60), όμως οι παίκτες του Τακιανού έδειξαν… ανθεκτικότητα και αντοχές: με επιμέρους 7-1, απομακρύνθηκαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (71-61 στο 33’).

Ο ασταμάτητος Μέικον κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό, που μείωσε στο -3 (73-70 στο 36’). Με τρίποντο του Παπαπέτρου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (75-73 στο 38’), αλλά η Λάρισα είχε απαντήσεις και με 5 σερί πόντους του Κρουμπάλι, απομακρύνθηκε (80-73).

Παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Μέικον, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν την ανατροπή και με τον Μούντι να ευστοχεί σε 2/2 βολές, η Λάρισα έφτασε στο τελικό 84-77 και στο 1-1 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77.

Λάρισα-Παναθηναϊκός 84-77