«Λύγισε» τον Προμηθέα και… κλείδωσε τουλάχιστον 7η θέση η Λάρισα!

Μία ανώτερη και πιο ψύχραιμη Λάρισα στα τελευταία λεπτά επικράτησε 84-77 του Προμηθέα Πάτρας, σε εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, έδωσε στη Λάρισα τη νίκη (84-77) κόντρα στον Προμηθέα, με αποτέλεσμα να πάει στο 11-12 και να «κλειδώσει» την 7η θέση στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League, με δυνατότητα να πλασαριστεί ψηλότερα για να αποφύγει τον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Από την άλλη, η ομάδα της Πάτρας υποχώρησε στο 12-12 και έβαλε σε… κίνδυνο ακόμη και την 5η θέση.

Κορυφαίος για τη Λάρισα ήταν ο Ζάρας με 15 πόντους, με τον Μάριτς να είχε 13π. και τον Τσαϊρέλη να είχε 12π.

Από την ομάδα του Γιατρά, ξεχώρισε ο Σίμπσον με 20 πόντους.

Εξαιρετική εκκίνηση από τον Προμηθέα, ο οποίος χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα προηγήθηκε 11-2, στο πρώτο τρίλεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήταν η σειρά της Λάρισας να απαντήσει, όπου μέσα από απανωτές άμυνες και πρωταγωνιστές τους Ζάρα και Μάριτς έκανε επιμέρους σκορ 15-2, για το +4 (17-13), στο 9’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να το κλείνουν με το υπέρ τους 19-16.

Το ίδιο δυνατά μπήκε η ομάδα της Θεσσαλίας και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, ξέφυγε στο +10 (26-16), με τους Πατρινούς να αντιδρούν με Δ. Αγραβάνη και να πλησιάζουν στο τρίποντο (26-23), στο 14’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Λάρισα, η οποία με καταιγισμό από τα 6,75μ. με Παπαντωνίου και Ζάρα κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +14 (44-30).

Βελτιωμένος επιθετικά ξεκίνησε ο Προμηθέας στο δεύτερο μέρος και με τον Σίμπσον έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (49-41), στο 24’. Η λύση για τους γηπεδούχους ήρθε ξανά με τα τρίποντα για το νέο +13 (57-44), με τον Άντριτς να μειώνει εκ νέου (57-50), αλλά την ομάδα του Τακιανού να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +9 (61-52).

Τρομερή αρχή έκαναν οι Πατρινοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Σίμπσον και Άντριτς έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-17, για το +3 (66-69), στο 35’. Στη συνέχεια, η Λάρισα έσφιξε αμυντικά και με Μούντι και Τσαϊρέλη απάντησε με 7-0 για το +4 (73-69), στο 37’. Ο Δ. Αγραβάνης μείωσε στο καλάθι (73-71), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Γιατρά έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77