Επιβλητική ΑΕΚ, «έπνιξε» το Λαύριο και πήρε την 3η θέση

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η -εμφανώς βελτιωμένη- ΑΕΚ επικράτησε 86-67 του Λαυρίου και κατέκτησε την 3η θέση στο Σούπερ Καπ.

Παρουσιάζοντας πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τον ημιτελικό, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 86-67 του Λαυρίου στον μικρό τελικό του Σούπερ Καπ και κατέκτησε την 3η θέση.

Κορυφαίοι για την Ένωση, που προηγήθηκε μέχρι και με +23, οι Γκρίφιν (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Κολόμ (16 πόντοι, 5 ασίστ) και Βαουλέτ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για την ομάδα της ανατολικής Αττικής διασώθηκαν οι Κάρτερ (12 πόντοι), Μουράτος (10 πόντοι, 5 ασίστ) και Σμιθ (10 πόντοι).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησε μικρό προβάδισμα (5-1), εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτών του Λαυρίου. Η απάντηση των «μεταλλωρύχων» ήρθε με σερί 5-0, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (10-17 στο 7’).

Με τον Γκρίφιν να μπαίνει στην εξίσωση, η Ένωση βρήκε έναν ακόμα πόλο στην επίθεση και ξέφυγε στο +10 (17-27) με το φινάλε της πρώτης περιόδου, την ώρα που η ομάδα της ανατολικής Αττικής ψαχνόταν εκτελεστικά.

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, η ομάδα του Δέδα βρήκε σκορ έξω από τα 6,75μ. και με τους Φλιώνη, Πετρόπουλο να εκτελούν, εκτοξεύτηκε στο +14 (22-36 στο 13’). Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του Σερέλη σκόραραν με το… σταγονόμετρο και βρέθηκαν στο -18 (24-42 στο 15’).

Λαύριο-ΑΕΚ 67-86

Η αδυναμία του Λαυρίου να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι, έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να απομακρυνθεί με διαφορά 22 πόντων στο ημίχρονο (28-50), έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Πετρόπουλο (12 πόντοι) και Γκρίφιν (8 πόντοι).

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, οι «μεταλλωρύχοι» ανέβασαν στροφές και με σερί 6-0, έριξαν τη διαφορά (34-50 στο 23’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Δέδα απάντησαν άμεσα και με 2 διαδοχικά τρίποντα, απομακρύνθηκαν εκ νέου (34-56).

Παρά την άνοδο στην απόδοση του Λαυρίου, η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Σερέλη να πλησιάσει. Με απίστευτο τρίποντο του Κολόμ, η Ένωση έφτασε στο +23 (46-69 στο 28’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 21 πόντων (48-69).

Παρότι οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν άποντοι στα πρώτα 3,5 λεπτά της 4ης περιόδου, δεν άλλαξαν και πολλά, αφού η ομάδα της ανατολικής Αττικής δεν είχε τον τρόπο να πλησιάσει (52-69). Οι παίκτες του Δέδα βρήκαν πάλι ρυθμό και με μεγάλα σουτ, απομακρύνθηκαν με +18 (59-77 στο 36’) και στην ουσία καθάρισαν τη νίκη.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα. Το τελικό 67-86 χάρισε στην ΑΕΚ το ροζ φύλλο αγώνα και την 3η θέση στο Σούπερ Καπ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 28-50, 48-69, 67-86.