Το Λαύριο πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και... σπρώχνει στον υποβιβασμό τον Απόλλωνα Πάτρας

Τη νίκη με 82-75 κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας πανηγύρισε το Λαύριο, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Πάτρας «γκαζώνοντας» στην τέταρτη περίοδο το Λαύριο!

Στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ομάδα του Κώστα Μέξα πανηγύρισε τη νίκη με 82-75 χάρη στο επί μέρους σκορ 23-17 με το οποίο επικράτησε στο τέταρτο δεκάλεπτο, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-13 και ξεφεύγοντας σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, ο Απόλλωνας έπεσε στο 3-18 και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Θόρτον (17π), Μουράτος (13π, 4 ασίστ), Καστανέδα (12π) και Χόρτσλερ (10π, 10 ριμπ), ενώ για τους Πατρινούς ξεχώρισαν οι Κόουλμαν (23π), Μπράουν (13π, 12 ριμπ) και Πέρκινς (13, 6 ασίστ).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να κρατά τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι για 2,5 αγωνιστικά λεπτά, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0, ενώ ο Πέρκινς με τρίποντο «έγραψε» το 2-8. Το Λαύριο αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (7-8) με καλάθι-φάουλ του Γκρόμοβς και λέι απ του Μουράτου, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το μικρό τους προβάδισμα μέχρι και 3 λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, όταν το Λαύριο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, με 14-13, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 23-19.

Χωρίς ρυθμό στις επιθέσεις τους οι δύο ομάδες στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να παραμένει στη θέση του οδηγού, χωρίς όμως να μπορεί να φτιάξει υπέρ της «διαφορές ασφαλείας». Ο Σαλούστρος με συνεχόμενα δικά του τρίποντα ισοφάρισε σε 37-37 για τους φιλοξενούμενους, με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Απόλλων πέρασε μπροστά (39-40) για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, χάρη σε τρίποντο του Όσμπορν, ενώ ο Κόουλμαν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του διαμόρφωσε το 43-44. Θόρτον και Μουράτος έβαλαν ξανά μπροστά (50-46) το Λαύριο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν σερί 8-0 για τι 57-58, πριν ο Καστανέδα διαμορφώσει το 59-58 της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Θόρτον, Καστανέδα και Χόρτσλερ να πρωταγωνιστούν στην επίθεση του Λαυρίου, το οποίο έφτιαξε σερί 13-3 και πήρε έτσι το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα (72-61) στο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-68, αλλά στη συνέχεια το Λαύριο επέβαλλε τον ρυθμό του, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75