Ελλάδα

«Κατοστάρα» στον Ηρακλή και αγκαλιά με τη 2η θέση το εντυπωσιακό Λαύριο!

Λαύριο για 2η θέση! Το εντυπωσιακό σύνολο του Σερέλη έβγαλε αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό και παρέσυρε τον Ηρακλή (105-77) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έτσι, η ομάδα της ανατολικής Αττικής ανέβηκε στο 16-5 και με νίκη επί της Λάρισας στο φινάλε του πρωταθλήματος θα σφραγίσει τη 2η θέση στην κανονική περίοδο.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Ντιαλό (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρτερ (15 πόντοι) και Μουράτος (11 πόντοι, 10 ασίστ).

Από την άλλη, ο Γηραιός υποχώρησε στο 7-13 και η παρουσία του στην οκτάδα κρέμεται σε μια κλωστή. Από τους Θεσσαλονικείς διασώθηκε μόνο ο Ίμπανκς (25 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τον Ντιαλό να βρίσκει ελεύθερο πεδίο, απέκτησαν διψήφια διαφορά από το πρώτο τετράλεπτο (16-2), την ώρα που οι παίκτες του Ηρακλή επιδίδονταν σε άστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ.

Σε εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν στροφές επιθετικά και μείωσαν (21-14 στο 8’) με πρωταγωνιστή τον Σαγκς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της ανατολικής Αττικής να έχει «αέρα» 9 πόντων (28-19).

Το… πάρτι της ομάδας του Σερέλη συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν κι έτρεξε επιμέρους σκορ 18-3 για να εκτοξευτεί στο +24 (46-22 στο 15’), με τους Κάρτερ και Κόζι να μπαίνουν στην εξίσωση.

Η απάντηση του Γηραιού ήρθε με σερί 9-0 (46-31 στο 17’), ωστόσο ήταν μια μάλλον σπασμωδική αντίδραση. Κι αυτό διότι οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και επανέφεραν άμεσα τη διαφορά στο +20 (52-32). Το ημίχρονο έκλεισε με το Λαύριο να έχει προβάδισμα 15 πόντων (57-42).

Με μπροστάρη τον Ίμπανκς, ο Ηρακλής προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στην εκκίνηση της 3ης περιόδου (57-46), αλλά πάλι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα: με επιμέρους 12-2, απομακρύνθηκαν με +21 (69-48 στο 25’).

Οι παίκτες του Λαυρίου δεν συνάντησαν… αντίσταση από τους φιλοξενούμενους κι έβρισκαν μπροστά τους αεροδιάδρομο, με συνέπεια να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο έχοντας ενεργητικό 85 πόντων (85-63)!

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε μια καλή ευκαιρία για δοκιμές προσώπων και σχημάτων από τους δύο προπονητές, αφού η διαφορά έμενε σε σταθερά υψηλά επίπεδα.

Με σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο, το Λαύριο ξεπέρασε τους 100 πόντους κι έφτασε για πρώτη φορά στο +28, που ήταν και η τελική διαφορά (105-77).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77.