Ο νόμος του Λαυρίου

Με το δεξί μπήκε στη νέα σεζόν η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που επικράτησε με 75-69 απέναντι στην ψυχωμένη ομάδα της Κύμης.

Με τον Ντεμάριους Μπολντς να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα με 21 πόντους και τον Μπράντον Γιανγκ να έχει 16 πόντους και 7 ασίστ το Λαύριο μπήκε με το δεξί στην Α1 (75-69) την Κύμη. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει πιο εύκολα το ροζ φύλλο, αφού η διαφορά πήγε μέχρι τους 18 για τους γηπεδούχους, αλλά έγινε ντέρμπι με μία τρομακτική επιστροφή από την Κύμη με 14-0 στο φινάλε του 3ου και τις αρχές του 4ου δεκαλέπτου.

Η Κύμη μπήκε δυνατά στο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο έκλεισε με προβάδισμα με 19-17. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έτρεξε ένα επιμέρους 15-8 στο δεύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου και έκλεισε το πρώτο μέρος, προηγούμενο με 42-35.

Το Λαύριο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην 3η περίοδο, αφού μετά το 42-37 με την έναρξη της 3ης περιόδου, έτρεξε ένα σερί 7-0 ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +12, 49-37 στο 23’, ενώ έφτασε για πρώτη φορά στους 16 με καλάθι του Μπολντς στο 26’ (57-41). Ο Χάμιλτον με λέι-απ στο 29’ έκανε το 64-46. Η Κύμη με ένα μικρό σερί 7-0 μάζεψε τη διαφορά στο -11 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-53.

Με τρίποντο του Σιγκούνα η Κύμη φτάνει στο -8 με τον μεγάλο πρωταγωνιστή της αντεπίθεσης της να σημειώνει τον 9ο συνεχόμενο πόντο του. Ο Τουντζιαράκης κάνει το 64-57, ενώ ο Ελ Αμίν με τρίποντο φέρνει το σερί στο 14-0 και το ματς πλέον στους -4 για την ομάδα του 64-60 με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο οκτάλεπτο. Ο Μπολντς κάνει το 66-60, αλλά ο Πάλμπλαντ με τρίποντο μειώνει σε 66-63, 7:03 πριν τη λήξη.

Πάντως το Λαύριο με τον Τζόνσον και τον Μπολντς κατάφεραν να διατηρούν μία διαφορά που κυμαινόταν από τους πέντε μέχρι τους επτά πόντους (73-66), 1:50 πριν το τέλος. Με καλάθι του Σιγκούνα και μία βολή του Τσούπκοβιτς μείωσαν σε 73-69 οι φιλοξενούμενοι, είχαν και επίθεση να μειώσουν κι άλλο, με τον Πάλμπλαντ να κάνει λάθος και τον Γιάνγκ με δύο βολές να διαμορφώνει το τελικό 75-69.

Tα δεκάλεπτα: 17-19, 42-35, 64-53, 75-69

Λαύριο: Χάμιλτον 7, Γιανγκ 16, Γιαννακόπουλος 6, Κοκ 4, Μπολντς 21, Στεφανίδης 4, Αθανασούλας 4, Περράκης 2,Κακλαμανάκης 3, Τζόνσον 8, Αναγνωστάκης

Κύμη: Αμπντούλ Αλίμ 2, Γκριν, Τσούπκοβιτς 8, Ελ Αμίν 13, Τζόρνταν 6, Τουντζιαράκης 5, Σχίζας 2, Σιγκούνας 18, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 15

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης