Ο Λι γλίτωσε τον Παναθηναϊκό από κάζο στο Λαύριο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ασόβαρος απέναντι στο Λαύριο και βρέθηκε κοντά σε μία οδυνηρή ήττα, ωστόσο ο Λι με νικητήριο λέι απ 0.6 πριν το τέλος του ματς υπέγραψε τη νίκη των «πράσινων» (86-84).

Τη νίκη ο Παναθηναϊκός, το... χειροκρότημα σίγουρα το Λαύριο!

Οι «πράσινοι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην εξαιρετική ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς πίσω στο σκορ, και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη (84-86) στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρη σε μεγάλο καλάθι του Πάρις Λι 0.6 πριν το τέλος.

Το Λαύριο δεν έδειξε κανέναν απολύτως φόβο απέναντι στον Παναθηναϊκό, και βρισκόταν μέχρι το τέλος του αγώνα μπροστά στο σκορ (79-78), πριν τελικά λυγίσει στο τέλος χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Μπέικον και το καλάθι του Λι. Οι «πράσινοι», από την άλλη, προβλημάτισαν γι' ακόμη μία φορά με την απόδοσή τους, και σίγουρα θα πρέπει να αισθάνονται... ανακουφισμένοι με το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές, εξαιρετικός ήταν ο Πάρις Λι, που σκόραρε 22 πόντους μαζί με το νικητήριο καλάθι του αγώνα. Πολύ καλός και ο Ντουέιν Μπέικον, που έβαλε 18 πόντους και δύο σημαντικά σουτ στο τέλος. Ανέβασε την απόδοσή του στην τέταρτη περίοδο και ο Παπαγιάννης, που τελείωσε με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για το αξιόμαχο Λαύριο, που τα έδωσε όλα αλλά υποχώρησε στο 2-11, απίθανο ματς έκαναν οι Κόουλ και Φλαγκ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ 17 πρόσθεσε ο Λάντζεβαϊν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με 4-7. Γρήγορα το Λαύριο απάντησε με εξαιρετικούς Φλαγκ και Κολοβέρο, παίζοντας καταπληκτικά και στις δύο πλευρές του παρκέ και πηγαίνοντας στο +5 (16-11), και αργότερα με τον Λάντζεβαϊν στο +7 (18-11). Οι γηπεδούχοι δεν φοβούνταν τον Παναθηναϊκό, ξεφεύγοντας και με +9 πάλι με τον Λάντζεβαϊν (23-14), πριν ο Νικολαΐδης γράψει το +10 (25-15). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 25-18.

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο, ο Ντουέιν Μπέικον με δύο συνεχόμενα τρίποντα πάνω σε άμυνα μείωσε στον 1 (25-24). Το Λαύριο δεν αγχώθηκε και ξέφυγε και πάλι με +5 με γκολ φάουλ του Κόουλ (31-26), πριν ο ίδιος γράψει το 34-28. Κάπου εκεί, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γουίλιαμς και Λι έφεραν την ισοπαλία (34-34), πριν ο τελευταίος βάλει τον Παναθηναϊκό μπροστά (34-37). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν πάλι αντίδραση και πέρασαν εκ νέου μπροστά με τρίποντο του Κόουλ (39-37), ο οποίος έβαλε ακόμη ένα για το 42-39, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο μέρος άρχισε το δεύτερο το Λαύριο, που με Φλαγκ και Κολοβέρο πήγε στο +4 (48-44), πριν ο ίδιος γράψει το +7 (53-46). Ο Λι μείωσε προσωρινά στους 4 (55-51), όμως ο Κόουλ με ακόμη ένα τρίποντο επανέφερε το +7 (58-51). Πονίτκα και Λι έβρισκαν πολλές λύσεις επιθετικά, φέρνοντας το ματς και πάλι στον πόντο (64-63). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με διαδοχικές βολές εκατέρωθεν για το 67-67.

Ο Παναθηναϊκός με Μπέικον και Παπαγιάννη πέρασε γρήγορα μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο (70-74), πριν ο Έλληνας σέντερ με τρίτο διαδοχικό πανομοιότυπο καλάθι γράψει το 70-76. Ο Κόουλ με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 75-76 και ο Λάντζεβαϊν με διαδοχικά καλάθια έβαλε το Λαύριο μπροστά (79-78), με τον Μπέικον να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 79-81 και ακόμη ένα για το 79-84. Το Λαύριο με διαδοχικές βολές έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (84-84), πριν ο Λι με μεγάλο καλάθι καταφέρει να δώσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 84-86.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86