Έσπασε την… σκούπα του Προμηθέα το Λαύριο!

Τα μεγάλα τρίποντα του Κόζι στην παράταση ώθησαν το Λαύριο στη νίκη (85-79) επί του Προμηθέα, μειώνοντας τη σειρά των ημιτελικών σε 2-1!

Ψυχωμένο Λαύριο έσωσε την… σκούπα από τον Προμηθέα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόζι και τα τρίποντά του στην παράταση, η ομάδα του Σερέλη νίκησε 85-79 τους Πατρινούς και μείωσε τη σειρά σε 2-1! Επόμενο ματς στην πρωτεύουσα της Αχαΐας στις 27/5.

Το σύνολο του Γιατρά είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Λούντζης αστόχησε στην εκπνοή, με το σκορ στο 70-70, ενώ ήταν στο +8 (58-66), στο 32'.

Πέντε παίκτες του Λαυρίου, που πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε ημιτελική φάση πρωταθλήματος, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μουράτο να ήταν πρώτος σκόρερ με 16π. και τον Ντέιβις να είχε 15π.

Από την άλλη, ο Προμηθέας δεν είχε τον Τζεράι Γκραντ, με τον Κλαβέλ να «φορτώνεται» με τρία φάουλ από την πρώτη περίοδο και τον Αγκμπελίζ να αποβάλλεται με πέντε στις αρχές της τέταρτης. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 16π.

Ξέφρενος ο ρυθμός του αγώνα από την αρχή του, με τους Γερομιχαλό και Μουράτο να ήταν «ζεστοί» από τη μία και τον Αγκμπελίζ από την άλλη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ήταν μαζί (14-14). Στη συνέχεια, ο Κλαβέλ έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στον Προμηθέα (17-19), αλλά μετά «φορτώθηκε» με τρία φάουλ και έτσι… πάρκαρε στον πάγκο. Ακολούθησε η απάντηση των Μουράτου και Ντιαλό για την ανατροπή και το +3 (24-21) του Λαυρίου, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Γκραντ και Αγκμπελίζ, οι Πατρινοί μπήκαν με 6-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-27). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Σάβατζ για το δικό τους προσπέρασμα (32-29). Όμως, στη συνέχεια ο Δ. Αγραβάνης ήρθε πολύ ορεξάτος από τον πάγκο και προσφέροντας και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Προμηθέας ξέφυγε στο +5 (35-40), στο 17’. Η αντίδραση του Λαυρίου ήταν ο Μουράτος για την ισοφάριση (41-41), με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά (43-44).

Οι Δ. Αγραβάνης και Γκραντ έστειλαν στο +5 (45-50) τον Προμηθέα στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί έκαναν λάθη χάνοντας το ρυθμό τους, με τους Μουράτο και Ντέιβις να το εκμεταλλεύονται και να δίνουν το προβάδισμα στο Λαύριο (56-54), στο 27’. Στα επόμενα λεπτά, αμφότερες οι ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, αλλά τα μεγάλα σουτ των Δ. Αγραβάνη και Γκραντ, έστειλαν ξανά μπροστά (57-59) τους φιλοξενούμενους στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας έχασε με πέντε φάουλ τον Αγκμπελίζ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τα τρίποντα των Φορντ και Γιαννόπουλου τον έστειλαν στο +8 (58-66), στο 32’. Ακολούθησαν συνεχόμενα λάθη των παικτών του Γιατρά, με τον Ντέιβις να παίρνει το Λαύριο από το… χέρι και να το σπρώχνει σε ένα 10-0 για το προβάδισμα (68-66), στο 36’. Ο Γκραντ ισορρόπησε (70-70) και στο τελευταίο λεπτό, υπήρξαν άστοχα σουτ από Ντέιβιντ και Σάβατζ, 0/2 βολές από τον Λούντζη, αλλά και ένα χαμένο σουτ του τελευταίου στην εκπνοή, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Με ανταλλαγή… καλαθιών ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο, με το τρίποντο του Κόζι να κάνει το 77-76 και με νέο σουτ έξω από τα 6,75μ. ο Αμερικανός να στέλνει το Λαύριο στο +4 (83-79), στο 44’. Οι Πατρινοί έχασαν τις επόμενες επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 κ.δ., 85-79 παρ.

Λαύριο-Προμηθέας 85-79