«Λεβέντης» ο ΠΑΟΚ στο Ρέθυμνο!

Παρά την κούραση από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι στη Λιθουανία, ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση του Ρεθύμνου και επικράτησε 79-73, για να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Α1!

Ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ!

Μπορεί να ήταν καταπονημένος από το ταξίδι στη Λιθουανία, για το μεσοβδόμαδο ματς με τη Νεπτούνας, ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειξε… ψυχή και πήρε το «διπλό» (79-73) μέσα στο Ρέθυμνο, που παράλληλα είναι η πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Α1!

Κορυφαίος για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Κρουμπάλι με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Χρυσικόπουλο να είχε 13 και τον Κόνιαρη να κάνει επίσης νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Από την ομάδα του Βετούλα έκανε ό,τι μπορούσε ο Άρμστεντ με 19 πόντους.

Σφιχτό από το ξεκίνημα ήταν το παιχνίδι, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (9-9). Με το καλάθι και φάουλ του Χρυσικόπουλου ο ΠΑΟΚ πήγε στο +3 (9-12), ωστόσο το Ρέθυμνο δεν του επέτρεψε να ξεφύγει, με τον ρυθμό του ματς να ανοίγει στη συνέχεια (17-17). Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και με τον Μούντι έφτασαν στο +4 (23-19), αλλά η μία βολή του Μαργαρίτη διαμόρφωσε το 23-20.

Με καλή άμυνα και ορεξάτο τον Κατσίβελη μπήκε ο ΠΑΟΚ στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 8-0 που τον έστειλε στο +5 (23-28), στο πρώτο τρίλεπτο. Η απάντηση των Κρητικών ήρθε με ένα δικό τους 8-0 που τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (31-28), με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να αντιδρά και να κάνει ξανά το ματς ντέρμπι (38-38). Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν πολύ την άμυνά τους και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (38-45).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την καλή του άμυνα και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα 5-0, πήγε ακόμη και στο +12 (38-50), με τον Άρμστεντ να παίρνει το Ρέθυμνο από το χέρι και με δικά του καλάθια να μειώνει στους πέντε πόντους (45-50). Όμως, από τα μισά και μετά, ανέλαβαν δράση οι Χρυσικόπουλος και Κρουμπάλι για τους φιλοξενούμενους, με την υπέρ τους διαφορά να ξεφεύγει στο +11 (48-59) και να διατηρείται εκεί (50-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χριστοδούλου μπήκε πολύ… φουριόζος και επτά δικούς του πόντους έφερε το Ρέθυμνο στο -4 (57-61), με τον Ζάρα να απαντά και να δίνει αρχικά «ανάσα» στον ΠΑΟΚ (57-65) και στη συνέχεια να τον στέλνει ξανά σε διψήφια απόσταση (59-69), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και παρά την αντίδραση των Κρητικών (71-75) στο 39’, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 6, Κώττας, Γιαννόπουλος 12 (4), Ρόμπερτσον, Άρμστεντ 19 (3), Γκούντγουιν 8, Χριστοδούλου 15 (1), Μούντι 11, Λι 2.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 6, Χρυσικόπουλος 13 (2), Κόνιαρης 10 (10ασ.), Τζόουνς, Τρις 7 (1), Κρουμπάλι 18 (10ριμπ.), Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 11, Κατσίβελης 5.