Πήρε τη ματσάρα με την Καρδίτσα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη το Μαρούσι!

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League πανηγύρισε το Μαρούσι, επικρατώντας 94-88 της Καρδίτσας!

Έσπασε το… ρόδι το Μαρούσι!

Σε ένα παιχνίδι πολύ υψηλού ρυθμού, η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε 94-88 της Καρδίτσας, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League. Αντίθετα, οι Θεσσαλοί παρέμειναν χωρίς ροζ φύλλο.

Στο μεταξύ, ο Γιώργος Λιμνιάτης δεν ήταν σε θέση -εξαιτίας ίωσης- να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο του Αμαρουσίου, με αποτέλεσμα να τον αντικαταστήσει ο συνεργάτης του, Άγγελος Τσίκληρας.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπρίσκοου με 23 πόντους, εξίσου καλός ήταν και ο Ραντούλιτσα με 19π., ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Τζούστον με 11π. και 10 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μπιουκάναν και Σμιθ με 17π. και 16π.

Καλύτερο ξεκίνημα από το Μαρούσι, καθώς πήγε στο +7 (11-4) στο πρώτο τρίλεπτο, με την Καρδίτσα να απαντά για την ισοφάριση (11-11), στο 5’. Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε ξανά τον έλεγχο με Ραντούλιτσα και Πένο για το +8 (23-15), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +6 (25-19).

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους (33-27) και τους φιλοξενούμενους να απαντούν για τη νέα ισοφάριση (33-33), στο 15’. Οι Μπρίσκοου και Ραντούλιτσα έδωσαν «ανάσα» στο Μαρούσι για το νέο +6 (41-35), ωστόσο η Καρδίτσα αντέδρασε και μείωσε στο τρίποντο (44-41), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστές τους Μπρίσκοου και Λούκοβιτς το Μαρούσι πήγε στο +9 (56-47), στο 23’. Στη συνέχεια, η Καρδίτσα αντέδρασε με Μπιουκάναν και Σμιθ, πλησιάζοντας στο καλάθι (61-59), στο 28’. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Μπρίσκοου πήρε… φωτιά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με buzzer beater του Λούκοβιτς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +7 (72-65).

Η άμυνα έδωσε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στο Μαρούσι, με τους Λούκοβιτς και Τζούστον να το στέλνουν στο +13 (83-70), στο 35’. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης (88-78) μέχρι το 37’, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση και να πλησιάζουν (91-86), στο 39’. Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα το Μαρούσι άντεξε και πήρε τη νίκη με το τελικό 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 44-41, 72-65, 94-88