Πίτερς έκοβε, Κάνααν έραβε και «κατοστάρα» για τον Ολυμπιακό στο Μαρούσι!

Με μπροστάρηδες Κάνααν και Πίτερς, ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα με «κατοστάρα» από το Μαρούσι κόντρα στην τοπική ομάδα (111-83) και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μια δύσκολη εβδομάδα.

Καθάρισε το Μαρούσι με τρίποντη καταιγίδα ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 111-83 της ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη στο Κλειστό του Αγίου Θωμά για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε ένα ματς που ήταν ανταγωνιστικό για περίπου 15 λεπτά και στη συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους Πειραιώτες, που κλείνουν μια δύσκολη εβδομάδες με 2/2 στη Euroleague και νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα οι Πίτερς και Κάνααν, με τον πρώτο να πετυχαίνει 25 πόντους (5/7 τρίποντα) και να κατεβάζει οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο 32χρονος γκαρντ σταμάτησε στους 23 πόντους με 7/9 τρίποντα, ενώ μοίρασε και τέσσερις ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Μπρίσκο με 20 πόντους.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 6-1, ενώ το Μαρούσι βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας με 2-5.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό με τη Ζαλγκίρις για τη Euroleague (24/11, 21:15), ενώ η ομάδα του Αμαρουσίου αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών (26/11, 20:15).

Το ματς:
Πολύ ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Μαρούσι να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του ματς με τον Ραντούλιτσα (2-0), ενώ γρήγορη ήταν η απάντηση του Κάνααν με τρίποντο (2-3) για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι έπαιρναν προβάδισμα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν άμεση απάντηση (5-5), ενώ στο 4’ πέρασαν μπροστά με τον Πίτερς (5-7). Με οδηγό τον Ραντούλισα το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη πήγε στο +3 (10-7), ενώ το ματς ήταν πόντο-πόντο καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου.

Η έλευση του Μπραζντέικις βοήθησε τον Ολυμπιακό επιθετικά (17-19 στο 8’), ενώ από την άλλη ο Μπρίσκο ήταν εξαιρετικός και αποτελούσε τη μόνιμη πηγή κινδύνων για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζούστον έδωσε το προβάδισμα στο Μαρούσι στο 9’, ωστόσο, με τρίποντο του Κάνααν και δίποντο του Γουόκαπ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +3 (21-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κάνααν συνέχισε να είναι «καυτός» από τα 6,75 και με δυο τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο +5 (25-30 στο 12’). Ο Γιαννόπουλος «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο (28-30), ενώ ο τρομερός Μπρίσκο κράταγε ανταγωνιστικό το Μαρούσι (32-32). Από και πέρα, ωστόσο, ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με ένα 10-0 πήγε στο +9 (33-42).

Μάλιστα, στο 19’ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-46), με τον Μπρίσκο να μειώνει προσωρινά (38-46). Με τα δυο δίποντα του Λούντζη οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν τους 50 πόντους (41-50), ενώ με το τρίποντο του Πίτερς ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +12 (41-53).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε έχοντας οδηγό τον ασταμάτητο Κάνααν (43-59), ενώ με το τρίποντο του Χιλ στο 25' (53-63) το Μαρούσι προσπάθησε για τελευταία φορά να φανεί ανταγωνιστικό. Ακολούθησε ένα 13-1 για τους «ερυθρόλευκους» που σφράγισε τη νίκη τους (54-76), ενώ ο Φαλ έστειλε στο +19 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (62-81).

Στο τέλος οι άμυνες χαλάρωσαν και το ματς άνοιξε στο επιθετικό κομμάτι, με τον Ολυμπιακό να έχει καθαρίσει την υπόθεση της νίκης και με δίποντο του Λούντζη πάτησε τους 100 πόντους (77-100). Ο Μπαρτζώκας ξεκούρασε παίκτες, έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Τανούλη και τον Πάπας, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να παίρνουν το ροζ φύλλο με 111-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111.