Άνετος Παναθηναϊκός AKTOR, διατήρησε το απόλυτο στο Μαρούσι!

Χωρίς να πατήσει το «γκάζι» και δίνοντας ανάσες, ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε εύκολα το Μαρούσι με σκορ 92-79 και παρέμεινε αήττητος στη Stoiximan Basket League!

Mε ιδανικό τρόπο έκλεισε το 2023 ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Oι «πράσινοι» χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες νίκησαν με σκορ 92-79 το Μαρούσι στο Κλειστό του Αγιού Θωμά, παραμένοντας αήττητοι μετά από 12 αγωνιστικές της Stoiximan Basket League και δίνοντας την ευκαιρία σε αρκετούς παίκτες να ξεκουραστούν ενόψει της «διαβολοβδομάδας»!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε από πολύ νωρίς τα ηνία του αγώνα και δεν τα έχασε ποτέ, φτάνοντας και μέχρι το +24. Στα τελευταία λεπτά, το ροτέισιον του Τούρκου τεχνικού σε συνδυασμό με τη χαλάρωση των φιλοξενούμενων, έφερε την πτώση της διαφοράς από το αξιόμαχο Μαρούσι, που έχει θετικά στοιχεία να κρατήσει από το παιχνίδι. Δεν αγωνίστηκε λόγω κρυώματος ο Κώστας Σλούκας, εκτός εξάδας ξένων για λόγους προφύλαξης έμεινε ο Ματίας Λεσόρ, ενώ δεν πάτησε καθόλου παρκέ ο Ντίνος Μήτογλου.

Πολλοί ήταν οι πρωταγωνιστές για το «τριφύλλι», με κυριότερο τον Λούκα Βιλντόσα, που ήταν μετά από αρκετό καιρό ο... εαυτός του με 19 πόντους, 5 ασίστ και 5/8 τρίποντα. Πολύ καλός ο Μάριους Γκριγκόνις που πρόλαβε να πετύχει 16 πόντους σε 17 λεπτά, ενώ 12 πόντους είχε ο Κέντρικ Ναν, 11 μαζί με 8 ριμπάουντ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και 8 πόντους με 13 ριμπάουντ ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι.

Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 4-8, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 17 πόντους, ενώ θετικά δείγματα έδειξαν οι νεοαποκτηθέντες Ρόμπερτ Γούνταρντ (14π., 5ρ.) και Νάικι Σιμπάντε (13π., 2ρ., 2α.).

Ο Ναν άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό AKTOR, ενώ ο Βιλντόσα ακολούθησε με τυχερό τρίποντο για το 2-5. Ο Ναν σκόραρε και δύο βολές, ενώ ένα τρίποντο του Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 2-10 για τους «πράσινους» που μπήκαν καλά. Ο Νικολαΐδης έδωσε μια απάντηση μειώνοντας σε 5-10 με τρίποντο, ενώ ο Μπαλτσερόφσκι κάρφωσε για το 5-12 και ο Χουάντσο έβαλε λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 5-14. Ο Πολωνός ψηλός έκανε μια φοβερή τάπα και ο Ναν σκόραρε στην άλλη πλευρά για την πρώτη διψήφια διαφορά του ματς (5-16), ενώ ο Γκριγκόνις έβαλε δύσκολο τρίποντο για το 9-21. Ναν και Γούνταρντ αντάλλαξαν πόντους, με τον Βιλντόσα να σκοράρει από τη γωνία για το 11-26. Η πρώτη περίοδος έληξε 12-28 με καλάθι του Καλαϊτζάκη στη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο θετικός Γούνταρντ μείωσε σε 14-28 αλλά ο Βιλντόσα απάντησε με νέο τρίποντο για το 14-31. Ο Τζούστον μείωσε με λέι απ και ο Γιαννόπουλος ακολούθησε με τρίποντο (19-31), ενώ Γκραντ και Στασινός αντάλλαξαν καλάθια για το 21-33. Ο Γούνταρντ με τρίποντο πιστοποίησε το πολύ καλό διάστημα του Αμαρουσίου και μείωσε σε 24-33, ενώ Γκριγκόνις και Γιαννόπουλος πέτυχαν από ένα τρίποντο για το 27-36. Ο Ναν έβαλε κι άλλο σουτ από τα 6,75 υπογράφοντας το 27-40, ενώ ο Χιλ μείωσε αμέσως με λέι απ σε 29-40. Ο Χουάντσο σκόραρε το πρώτο του τρίποντο, ενώ Γούνταρντ και Αντετοκούνμπο κάρφωσαν από μία φορά για το 31-46.Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, που έληξε 37-51.

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο μέρος, οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +18 με καλάθια από Μπαλτσερόφσκι και Γκριγκόνις (37-55), ενώ ο Λιθουανός σκόραρε άλλους τέσσερις πόντους για το +20 (39-59). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά τους, με τον Μαντζούκα να πετυχαίνει τρίποντο για το 43-65, και τον Καλαϊτζάκη να βάζει γκολ φάουλ για το 46-70. Ο Γιαννόπουλος απάντησε με τρίποντο από τα 7 μέτρα για το 49-70. Ο Παναθηναϊκός AKTOR επιστράτευσε Μωραΐτη, Σαμοντούροβ και έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 56-75.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με φοβερό φόλοου κάρφωμα του Τζούστον για το 58-75, ενώ ο Γιαννόπουλος μείωσε ακόμη περισσότερο (61-75), αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να επαναφέρει τους βασικούς. Ο Μπαλτσερόφσκι έβαλε το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου για τους «πράσινους» υπογράφοντας το 61-77, όμως ο Σιμπάντε μείωσε με τρίποντο σε 64-77. O Γιαννόπουλος έβαλε δύσκολο καλάθι και ο Σιμπάντε δύο βολές και τρίποντο για το 71-81, ενώ νωρίτερα ο Μαντζούκας είχε σκοράρει από μακριά. Βιλντόσα και Σιμπάντε αντάλλαξαν τρίποντα για το 74-86, όμως ο Αργεντινός και ο Γκραντ έβαλαν άλλα δύο για το 74-92. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε χρόνος και το ματς ολοκληρώθηκε με νίκη του Παναθηναϊκού AKTOR.

Τα δεκάλεπτα: 12-28, 37-51, 56-75, 79-92