Πήρε τη νίκη της… τιμής το Πουέρτο Ρίκο

Με νίκη αποχαιρέτησε το «Ακρόπολις» το Πουέρτο Ρίκο επικρατώντας 75-72 του Μεξικού, για την τελευταία ημέρα του τουρνουά.

Με καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά, το Πουέρτο Ρίκο επικράτησε 75-72 του Μεξικού, αποχαιρετώντας με… χαμόγελο και με την 3η τρίτη θέση το φετινό τουρνουά «Ακρόπολις».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κλαβέλ του Προμηθέα με 17 πόντους, ενώ άλλους 14π. είχε ο Σόσα.

Από τους ηττημένους, που δεν πήραν ροζ φύλλο στο τουρνουά, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χιρόν και Εστράδα με 17 πόντους, με τον Στολ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15π. και 12 ασίστ.

Με ένα εντυπωσιακό 16-0 απάντησε το Πουέρτο Ρίκο στο 4-0, με το οποίο ξεκίνησε το Μεξικό (4-16), μέχρι το 7’. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο νταμπλ-σκορ (9-18).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, ήταν η σειρά των Μεξικανών να απαντήσουν και με ένα επιμέρους σκορ 15-5, να πάρουν το προβάδισμα (24-23), στο 14’. Η αντίδραση του Πουέρτο Ρίκο ήταν άμεση, καθώς όχι μόνο προσπέρασε ξανά, αλλά έφτασε στο +12 (31-43), με το τρίποντο του Στολ να διαμορφώνει το 34-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Με μπροστάρη τον «ζεστό» Χιρόν, το Μεξικό ισοφάρισε (44-44) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, με τους τυπικά γηπεδούχους να κλείνουν μπροστά (58-57), το τρίτο δεκάλεπτο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν άστοχες και να κάνουν λάθη, αλλά με πρωταγωνιστή τον Κλαβέλ, το Πουέρτο Ρίκο ήταν σταθερά μπροστά (67-71), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 72-75.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 34-43, 58-57, 72-75

Μεξικό (Κιντέρος): Εστράδα 17 (3), Χάιμες (15ριπ.), Στολ 15 (4τρ., 12ασ.), Αμίγο 9, Χιρόν 17 (3), Καμάτσο, Ρέινα 4, Ντε Άρο, Ράμος 10 (1).

Πουέρτο Ρίκο (Κασιάνο): Πινιέιρο 2, Κοντίτ 8, Ροντρίγκες 7 (1), Μπράουν 4, Γκαντία 3 (1), Ντίας 4, Πάρκερ 6, Αντούχαρ, Σόσα 14 (1), Τζίαν Κλαβέλ 17 (4), Ορτίς 5 (1), Χιλμπέρτο Κλαβέλ 5 (1).