Ο μπαμπάς είχε… Τσόχλα

Με τον Απόλλωνα Τσόχλα να «μιλά» σε καθοριστικά σημεία, ο ΠΑΟΚ του Σούλη Μαρκόπουλου νίκησε 84-71 τον Κόροιβο του γιου του, Χάρη, και παρέμεινε αήττητος.

Το απόλυτο στην Α1 διατήρησε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε 84-71 του Κοροίβου στο κλειστό της Πυλαίας για την τέταρτη αγωνιστική. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ανώτερη μετά την πρώτη περίοδο, αλλά όταν οι νεοφώτιστοι του γιου του, Χάρη, επέστρεψαν στο παιχνίδι, ήταν ο Απόλλωνας Τσόχλας αυτός που με συνεχείς πόντους (17 στο ματς) έδωσε τη λύση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις, στο ξεκίνημα (4-7), αλλά και στο φινάλε του (15-16). Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Σαλούστρο βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 10-0 μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου ξέφυγε με 25-16. Παρά τις προσπάθειες του Λόουερι, οι γηπεδούχοι με αιχμή τον Βον και τα μακρινά σουτ εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16, 40-24, κι έκλεισαν το ημίχρονο με 46-32.

Με γκολ-φάουλ από Ντέιβις και Γαλιώτο εκκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για τον Κόροιβο, αλλά πάνω που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να σταματά την απόπειρα αντεπίθεσης των αντιπάλων του ξεφεύγοντας με 55-41, Βασίλιεβιτς και Ντέιβις τιμώρησαν τη χαλαρότητα του «Δικεφάλου του Βορρά» και έφεραν την ομάδα τους στο -5 (57-52). Ο Τσόχλας με ένα καλάθι στο φινάλε της τρίτης κι ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδωσε διψήφια ανάσα (62-52) και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Κοροίβου (64-58) ο γενειοφόρος γκαρντ του ΠΑΟΚ οδήγησε την ομάδα του με ασφάλεια αρχικά στο 81-65 και τελικά στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-16, 46-32, 59-52, 84-71.

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7 (5 ριμπ.), Λιάπης 3, Χαραλαμπίδης 5 (9 ριμπ.), Κάρτερ 9 (6 ριμπ.), Κακαρούδης 3, Τσόχλας 17, Δέδας 16 (5 ριμπ.), Κώττας, Όντουμ 2, Βον 11 (7 ριμπ.), Σαλούστρος 11.

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Ματζέτ 3, Λόουερι 18 (5 ριμπ.), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Ντέιβις 14, Βασίλιεβιτς 12, Κανονίδης 7, Φιλιππάκος, Γκάρετ 8, Ντμίτριεφ 3, Γαλιώτος 4 (6 ριμπ.).

Διαιτητές: Σώμος, Καλδίρης, Μαλαμάς.