«Καθάρισε» τον Άρη και πήγε… σβηστά στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός!

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα και έχοντας μία διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός νίκησε 82-51 τον Άρη και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου.

Σε… ζέσταμα για τον Ολυμπιακό εξελίχτηκε ο προημιτελικός με τον Άρη.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν από την πρώτη περίοδο την κυριαρχία τους και έχοντας παγιώσει μία διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς, συνέτριψαν 82-51 τους «κίτρινους» και πήραν το εισιτήριο για τον ημιτελικό (18/2, 19:15) του Final 8 περιμένοντας τον Παναθηναϊκό ή τον Κολοσσό Ρόδου.

Εξαιρετικοί οι Βεζένκοφ και Μπλακ με 15π. και 14π. αντίστοιχα, ενώ άλλους 11π. πρόσθεσε ο Λαρεντζάκης. Επιστροφή στη δράση για τον Σλούκα, ο οποίος αγωνίστηκε για 13:04'', έχοντας 3 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ξεχώρισε ο Γκούντγουιν με 11 πόντους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ ο Άρης με τους Νότε, Νετζήπογλου, Χάγκινς, Χόρχλερ και Γκούντγουιν. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με 4-0, αλλά τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους «κίτρινους» να ισοφαρίσουν (4-4), στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Με τις εξαιρετικές άμυνες ανάγκασε τους Θεσσαλονικείς σε λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ από την άλλη οι Φαλ και Βεζένκοφ είχαν βρει ρυθμό και έτσι έσπρωξαν τον Ολυμπιακό σε σερί 18-0, διαμορφώνοντας το 22-4 της πρώτης περιόδου.

Με 2/2 βολές του ΜακΚίσικ ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +20 (24-4). Ακολούθησαν λάθη από τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τον Άρη να κάνει σερί 7-0 και να ρίχνει τη διαφορά (24-11), στο 13’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε από Πίτερς και Μπλακ για το +18 (29-11), αλλά οι «κίτρινοι» αντέδρασαν χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τους Γκούντγουιν και Μήτρου-Λονγκ, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-9 (31-20), μέχρι το 17’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά οι Πειραιώτες έσφιξαν αμυντικά και χτυπώντας μέσα στη ρακέτα με Φαλ και Μπλακ, πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (39-24).

Ολυμπιακός-Άρης 82-51

Με τον Βεζένκοφ να μπαίνει… φουριόζος στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά στο +20 (48-28), στο 23’. Στη συνέχεια, ο Άρης έβγαλε αντίδραση με άμυνες και πρωταγωνιστή τον Μήτρου-Λονγκ, κάνοντας σερί 7-0 (48-35), μέχρι το 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν εκ νέου το γκάζι, όπου μέσα από την άμυνά τους βρήκαν καλάθια στο ανοικτό και με πολυφωνία στην επίθεση έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 12-2 και στο +23 (60-37).

Με την ίδια συγκέντρωση και όρεξη συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Λαρεντζάκη και Μπλακ να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +28 (72-44), στο 34’. Έκτοτε, το παιχνίδι έγινε ελεύθερο, αφού τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-51.

Τα δεκάλεπτα: 22-4, 39-24, 60-37, 82-51