Ήττα στο τέλος για τον Ολυμπιακό από την Αρμάνι

Τα πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα 57-50 από την Αρμάνι, σε φιλικό 30 λεπτών, μετά την φαντασμαγορική τελετή για τον Βασίλη Σπανούλη.

Την καλή εικόνα των περίπου 25 λεπτών «έχασε» στα τελευταία πέντε ο Ολυμπιακός, γνωρίζοντας την ήττα 57-50 από την Αρμάνι Μιλάνο, στο φιλικό τριών δεκάλεπτων, που ακολούθησε μετά την ολοκλήρωση της εξαιρετικής εκδήλωσης προς τιμήν του Βασίλη Σπανούλη.

Κυρίαρχοι στα πρώτα 15 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας την υπέρ τους διαφορά στο +15 (29-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ιταλοί πίεσαν, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να διατηρούν το προβάδισμά τους (44-42), μέχρι το 25'. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, απανωτά λάθη έδωσαν ρυθμό στους Ιταλούς για την ανατροπή και την ήττα.

Με τους Τανούλη, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Αρκετά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης, με το σκορ στο 2-2. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον έλεγχο μέσα από την άμυνά τους και τρέχοντας στο τρανζίσιον με μπροστάρηδες τους Σίκμα, Πίτερς και Λαρεντζάκη, πήγαν στο +15 (20-5), στο 9’. Στο τελευταίο λεπτό, οι Ιταλοί μείωσαν, κάνοντας ένα σερί 4-0 (20-9), μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Με συγκέντρωση στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γουόκαπ, Παπανικολάου και Πίτερς να στέλνουν ξανά τη διαφορά στο +15 (29-14), στο 15’. Η αντίδραση της Αρμάνι ήρθε με άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Σιλντς, ο οποίος την έσπρωξε σε σερί 10-0 (29-24), μέχρι το 17’. Στον εναπομείναντα χρόνο βρήκε ρυθμό ο Κάναν, ο οποίος κράτησε επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», για το +8 (37-29), στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Με τον Πίτερς επιθετικά, οι Πειραιώτες διατηρούσαν το +8 (41-33), μέχρι το 23’. Ακολούθησαν λάθη από τους παίκτες του Μπαρτζώκα και ο «ζεστός» Σιλντς ώθησε την Αρμάνι σε σερί 9-0, για το προβάδισμα (41-42), με τρίποντο του Γουόκαπ να βάζει ξανά τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά (44-42), στο 25’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έκανε απανωτά λάθη στην επίθεση με τους Χάινς-Πάνγκος να κάνουν ζημιά στην άμυνά τους για το +11 (46-57) των Ιταλών, με τον Πάπας να διαμορφώνει το 50-57 του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 37-29, 50-57