Άνετος ο Ολυμπιακός στην πρόβα τζενεράλε πριν το Βελιγράδι

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα 93-74 του Κολοσσού στο ΣΕΦ, λίγα εικοσιτετράωρα πριν το Final-4 της Ευρωλίγκας!

Πανέτοιμος ενόψει Final-4 Βελιγραδίου παρουσιάστηκε κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου ο Ολυμπιακός, ο οποίος πανηγύρισε άνετη νίκη με 93-74 και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League!

Αυτή ήταν η 23η νίκη σε 24 αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της στον μεγάλο ημιτελικό της ερχόμενης Πέμπτης (19/5, 19:00) κόντρα στην Εφές για την Ευρωλίγκα! Από την άλλη ο Κολοσσός γνώρισε την ένατη φετινή του ήττα, παραμένοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες οι Βεζένκοφ (16π, 7 ριμπ.) και Σλούκας (double-double με 11π. και 15 ασίστ), ενώ για τους Ροδίτες ξεχώρισαν οι Φλόιντ (21π, 5 ασίστ) και Ουίλιαμς (17π.).

Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου 93-74

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός μπήκε συγκεντρωμένος στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-0, χάρη σε 5 πόντους του Φαλ και δύο του Γουόκαπ, πριν μειώσει σε 7-4 ο Κολοσσός στο 6’, με καλάθια των Τιλί και Γουίλιαμς. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και πήραν προβάδισμα 8 πόντων (16-8) στο 8’ με τρίποντο του Γουόκαπ, πριν εκτοξεύσουν για πρώτη φορά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια επίπεδα (23-12) στο 10’, ενώ ο Παπανικολάου διαμόρφωσε με εύστοχο buzzer-beater τρίποντο από τη γωνία, το 26-12 της πρώτης περιόδου.

Ο Κολοσσός απάντησε με ένα σερί 9-0 και μείωσε σε 29-21 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, πριν αναλάβουν δράση για τους Πειραιώτες οι Σλούκας και Λαρεντζάκης, οι οποίοι με 12 συνεχόμενους δικούς τους πόντους, μεγάλωσαν ξανά το προβάδισμα των γηπεδούχων (40-24 στο 26’). Μάλιστα, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με τη μέγιστη υπέρ του διαφορά (+18, 43-25), χάρη σε ένα τρίποντο του Πρίντεζη.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει από μέση απόσταση και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +20 (45-25), με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα.

Τα πάντα είχαν κριθεί όταν οι δύο ομάδες πέρασαν στο παρκέ για το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κουίνσι Έισι να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να κάνει το 72-56 με τρίποντο στο 33'. Ο Κολοσσός μείωσε σε 82-65 στο 36' με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ουίλιαμς, με το 93-74 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 43-25, 66-51, 93-74