Λύγισε τον Παναθηναϊκό στο θρίλερ ο Ολυμπιακός

Σε ένα ντέρμπι με τα... όλα του, ο Ολυμπιακός επικράτησε 70-64 του Παναθηναϊκού για την 5η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και διέκοψε το νικηφόρο σερί του «τριφυλλιού».

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 70-64 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και παραμένει αήττητος στην Α1 Γυναικών (4-0).

Οι «ερυθρόλευκες» εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένες στα κρίσιμα λεπτά κι έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας ως κορυφαίες τις Χάμπλιν (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Πλουφ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Βιτόλα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τις «πράσινες» ξεχώρισαν οι Ριντ (16 πόντοι, 4 ασίστ), Λύμουρα (17 πόντοι) και Χολμς (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), με την ομάδα της Καπογιάννη να υποχρεώνεται στην πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα (4-1).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησε μικρό προβάδισμα (11-9 στο 5’). Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 7-0, που τον έφερε στο +5 (11-16 στο 7’). Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και μείωσαν σε απόσταση βολής με το φινάλε της πρώτης περιόδου (17-18).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, με τις «πράσινες» να ξεφεύγουν κάπως (23-27 στο 13’), αλλά οι παίκτριες του Ζίμπαρτς πέτυχαν σερί 7-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα (30-27 στο 15’). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλες στο σκορ (36-36).

Στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενες εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένες και με επιμέρους σκορ 9-2, ξέφυγαν με +6 (42-48 στο 25’). Ο Παναθηναϊκός απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (44-51 στο 27’), αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε και ισοφάρισε με το φινάλε του δεκαλέπτου (53-53).

Η ομάδα του Ζίμπαρτς εμφανίστηκε πολύ πιο συγκεντρωμένη στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου και με σερί 8-0, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και απέκτησε προβάδισμα… νίκης (61-55 στο 35’).

Το «τριφύλλι» μείωσε σε απόσταση αναπνοής με σερί 4-0 (61-59 στο 37’), ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με πρωταγωνίστριες τις Πλουφ, Σταμολάμπρου ξέφυγαν εκ νέου (67-59). Η Λύμουρα μείωσε με τρίποντο (67-62 στο 39’), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις στο φινάλε κι έφτασε στο τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64.