Στο… ρελαντί το Περιστέρι bwin και με «ζεστό» Γουόκαπ ο Ολυμπιακός!

Με κορυφαίο τον Γουόκαπ και έχοντας τον έλεγχο από την αρχή, ο Ολυμπιακός νίκησε 87-74 το Περιστέρι bwin, για το 7-1 στη Stoiximan Basket League και ενόψει της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Μονακό.

Με συγκέντρωση και έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Περιστερίου bwin, επικρατώντας 87-74 στο ΣΕΦ, ενόψει της δύσκολης αποστολής στο Μονακό.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 7-1 στη Stoiximan Basket League, ενώ η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υποχώρησε στο 3-5.

Κορυφαίος ο Γουόκαπ με 22 πόντους και τον ακολούθησαν οι Κάναν και Πίτερς με 14π. ο καθένας, ενώ ο Λαρεντζάκης είχε 13π. Με 11/26 τρίποντα και 22 ασίστ ολοκλήρωσαν το ματς οι Πειραιώτες.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Τόμπσον και Γουίλιαμς με 15π. και 12π. αντίστοιχα, με τον Ράγκλαντ να προσθέτει 9π. και 13 ασίστ.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ το Περιστέρι bwin με τους Τόμπσον, Χουγκάζ, Γουίλιαμς, Ράγκλαντ και Πουλιανίτη. Καλύτερη αρχή από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στο +5 (7-2) στο πρώτο τρίλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στον πόντο (9-8) χάρη στα επιθετικά τους ριμπάουντ, στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, υποχρεώνοντας σε πολλά άστοχα σουτ την ομάδα του Σπανούλη και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με Κάναν, Μιλουτίνοφ και Πίτερς ξέφυγαν στο +12 (22-10), στο 8’. Ο Ντάνγκουμπιτς μείωσε προσωρινά, για να ακολουθήσει ένα προσωπικό σερί 5-0 από τον Γουόκαπ για το +15 (27-12) και τον Χαντς να διαμορφώνει το 27-14 της πρώτης περιόδου.

Τα απανωτά λάθη του Ολυμπιακού στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι bwin και με τον Χαντς έριξε την απόσταση σε μονοψήφια τιμή (27-19), στο πρώτο δίλεπτο. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε από Μιλουτίνοφ και Λαρεντζάκη αρχικά για το +14 (37-24) και στη συνέχεια για το +15 (40-25), στο 17’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έριξαν… στροφές και οι φιλοξενούμενοι με Γουίλιαμς και Κασελάκη έτρεξαν σερί 8-0 (40-33). Στο τελευταίο λεπτό, το μόνο που άλλαξε ήταν 3/4 από Σίκμα και Λούντζη, για το +10 (43-33) του πρώτου ημιχρόνου.

Ολυμπιακός-Περιστέρι bwin 87-74

Δυνατό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρη τον Γουόκαπ επιθετικά, ξέφυγε στο +17 (52-35), στα πρώτα τρία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντα από Πουλιανίτη, Γουίλιαμς και Ράγκλαντ, κάνοντας επιμέρους σκορ 3-11 και ρίχνοντας τη διαφορά (55-46), στο 25’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε από τον Γουόκαπ, ο οποίος με ένα προσωπικό του ξέσπασμα έστειλε ξανά τη διαφορά στο + (63-48), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, το Περιστέρι bwin έκανε σερί 4-0, διαμορφώνοντας το 63-52 της τρίτης περιόδου.

Με τους Γουόκαπ και Λαρεντζάκη σχεδόν να… μονοπωλούν την επίθεση στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +19 (73-54), στο 33’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν και ο Γουίλιαμς με τα τρίποντά του έριξε τη διαφορά (76-65), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς παρέμενε υψηλός, με τους Πειραιώτες να έχουν τον έλεγχο και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74