Μπήκε φουριόζος στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός!

Ένας ισοπεδωτικός Ολυμπιακός από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, συνέτριψε 116-73 τον Προμηθέα Πάτρας, στην πρεμιέρα των ημιτελικών της Stoiximan Basket League.

Εκκωφαντική πρεμιέρα στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League από τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί από τη δεύτερη περίοδο και μετά και με πολυφωνία στην επίθεση συνέτριψαν 116-73 τον Προμηθέα, στο ΣΕΦ.

Μόνο στην πρώτη περίοδο πάλεψε και μετά το… παράτησε η ομάδα του Γιατρά, η οποία περιμένει εκείνη του Μπαρτζώκα την προσεχή Τετάρτη (1/6, 19:30), στην Πάτρα, για το δεύτερο ματς της σειράς.

Έξι παίκτες των Πειραιωτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 16/32 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ ο Ντόρσεϊ με 18 πόντους, με τον ΜακΚίσικ να είχε 17π. και τον Βεζένκοφ 15π.

Από τον Προμηθέα, ξεχώρισαν οι Τανούλης και Γκίκας με 17π. και 15π. αντίστοιχα.

Μέτριο ξεκίνημα με λάθη και αστοχία και από τους δύο, με τον Ολυμπιακό μάλιστα να «χάνει» τον Βεζένκοφ με δύο φάουλ στο πρώτο λεπτό. Αυτό, εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας που πήγε στο 2-5. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, με τους Πειραιώτες αρχικά να κάνουν επιμέρους σκορ 8-2 για το +3 (10-7), αλλά οι Γκραντ και Σίμπσον αντέδρασαν και ισοφάρισαν (15-15) για τους Πατρινούς, στο 7’. Ακολούθησε ένα προσωπικό ξέσπασμα του Γουόκαπ για το +5 (20-15) των «ερυθρόλευκων», με τον Σλούκα να παίρνει αργότερα την σκυτάλη και να το διατηρεί μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (24-19).

Ο Προμηθέας έμεινε στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το… 11’, όπου ο Χαντ έκανε το 27-21. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι, όπου παίρνοντας ενέργεια μέσα από την άμυνά του, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, ενώ βελτιώνοντας τα ποσοστά του στα τρίποντα με ΜακΚίσικ, Σλούκα και Λαρεντζάκη έκανε επιμέρους σκορ 18-2, για το +22 (45-23), στο 16’. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις επιθετικά με Άντριτς και Φόστερ, με τον Ζαν-Σαρλ να στέλνει τους «ερυθρόλευκους» στα αποδυτήρια με το +21 (53-32).

Ολυμπιακός-Προμηθέας Πάτρας 116-73

Με την ίδια συγκέντρωση ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος, με τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ να ήταν «ζεστοί» έξω από τα 6,75μ. και τη διαφορά να πηγαίνει στο +33 (67-34), στο 22’. Από την άλλη, ο Προμηθέας είχε… πνιγεί από την «ερυθρόλευκη» άμυνα και σκόραρε σχεδόν μόνο με βολές, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να είχε επιθετική πολυφωνία και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +45 (84-39), στο 28’. Στα τελευταία δύο λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +43 (89-46).

Τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και με τον Γκίκα να ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6,75μ. ροκάνισε τη διαφορά (94-60), στο 32’. Στη συνέχεια, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» δεν βελτιώθηκε σημαντικά, αλλά επιθετικά βρήκαν ρυθμό ξανά και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 116-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73