Στο… ρελαντί τον Απόλλωνα Πάτρας ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του Σίβα

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο αρκούσε στον Παναθηναϊκό, που επικράτησε 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που έκανε πρεμιέρα ο νεοαποκτηθείς Πέιτον Σίβα.

Με τον νεοφερμένο Πέιτον Σίβα να κάνει ντεμπούτο και τον Στέφαν Γιόβιτς να επανεμφανίζεται μετά από 2,5 περίπου μήνες, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, όταν και έτρεξαν σερί 24-0 (!), χάρη στο οποίο καθάρισαν τη νίκη τους, ενόσω προβλημάτισαν αρκετά με την επιθετική λειτουργία τους στην 4η περίοδο (8-24 το επιμέρους σκορ).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βόβορα, που ανέβηκε στο 21-2, οι Μέικον (18 πόντοι, 4 ασίστ), Γουάιτ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Κασελάκης (10 πόντοι), ενώ ο νεοαποκτηθείς Σίβα έμεινε στο μηδέν (0/6 σουτ). Δεν αγωνίστηκαν Νέντοβιτς και Παπαπέτρου.

Στο 7-15 υποχώρησαν οι Αχαιοί, από τους οποίους ξεχώρισαν οι Τσιακμάς (16 πόντοι), Δίπλαρος (14 πόντοι, 4 ασίστ) και Ντέιβις (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν… φουριόζες
και με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Οι Αχαιοί απέκτησαν μικρό προβάδισμα (11-12 στο 4’), ωστόσο οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 10-0 και απομακρύνθηκαν με +9 (21-12 στο 7’). Με τον Μέικον να εκτελεί από… παντού, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμα περισσότερο (27-16), αλλά η ομάδα του Βετούλα απάντησε με 6-0 στο φινάλε του δεκαλέπτου (27-22).

Το σερί του Απόλλωνα διευρύνθηκε στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να πλησιάσει σε απόσταση βολής (27-26 στο 13’), την ώρα που οι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν μπλοκάρει επιθετικά μένοντας για σχεδόν 5 αγωνιστικά λεπτά δίχως πόντο. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με 9-0, απέκτησαν εκ νέου διψήφια διαφορά (36-26 στο 16’). Από ‘κει και πέρα, δεν άλλαξαν πολλά πράγματα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +8 (44-36).

Στην αφετηρία της 3ης περιόδου, οι παίκτες του Βετούλα ροκάνισαν τη διαφορά (46-42 στο 22’), αλλά κάπου εκεί οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι και με σερί 24-0 (!), εκτοξεύτηκαν με +28 (70-42 στο 29’) τελειώνοντας την όποια συζήτηση για την υπόθεση-νίκη. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η ομάδα του Βόβορα έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 26 πόντων (70-44).

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» αγκομαχούσαν επιθετικά κι έδωσαν το δικαίωμα στον Απόλλωνα ροκανίσει τη διαφορά (74-59 στο 36’). Ο Καββαδάς έδωσε λύση με γκολ-φάουλ και ξεκόλλησε τους γηπεδούχους (77-59), αλλά κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός κατέβασε τον γενικό, με αποτέλεσμα οι Αχαιοί να μειώσουν ακόμα περισσότερο (77-68 στα 30’’), με τον Τσιακμά να «πυροβολεί». Παρ’ όλα αυτά, δεν είχαν τα χρονικά περιθώρια να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στο τελικό 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68.

Παναθηναϊκός-Απόλλων Πάτρας 78-68