Σοβαρεύτηκε στην 4η περίοδο και καθάρισε τον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός

Πατώντας γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον μαχητικό Ιωνικό Νικαίας (92-78) στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Stoiximan Basket League.

Ανεβάζοντας στροφές στην 4η περίοδο (29-19 το επιμέρους σκορ), ο Παναθηναϊκός επικράτησε 92-78 του Ιωνικού Νικαίας στο ΟΑΚΑ και άφησε πίσω του τις 2 διαδοχικές ήττες στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Πρίφτη, που πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη φετινή Stoiximan Basket League, οι Παπαπέτρου (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάιτ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Φλόιντ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Νέντοβιτς (13 πόντοι).

Ντεμπούτο για τους «πράσινους» έκανε ο 15χρονος Αβδάλας, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Παπαγιάννης, που προφυλάχθηκε από τον προπονητή του λόγω των ενοχλήσεων στη μέση.

Από την άλλη, για τους Νικαιώτες διακρίθηκαν ο ασταμάτητος Τζέρμαν (25 πόντοι) και ο Κολοβέρος (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι και απέκτησε προβάδισμα (8-0 στο 2’), εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πρίφτη βραχυκύκλωσαν και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με συνέπεια το ψαλίδισμα της διαφοράς (10-6 στο 4’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +4 (17-13).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, το «τριφύλλι» βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μαντζούκα και απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (26-19 στο 14’). Γκιουζέλης και Τζέρμαν όμως απάντησαν για τον Ιωνικό, που πλησίασε στο -2 (32-30 στο 18’). Το ημίχρονο έκλεισε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Φλόιντ, που έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (41-35).

Παναθηναϊκός-Ιωνικός 92-78

Η ομάδα του Πρίφτη ξεκίνησε μουδιασμένα στο 3ο δεκάλεπτο κι έμεινε άποντη για περίπου 2 λεπτά, ωστόσο κάπου εκεί πάτησε το γκάζι και με σερί 7-0 απομακρύνθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (48-38 στο 24’). Για μια ακόμα φορά όμως οι «πράσινοι» σήκωσαν… χειρόφρενο κι έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν (52-49 στο 26’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με buzzer beater λέι-απ του Μούρτου, που μείωσε σε 63-59.

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έσφιξαν αμυντικά και με ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν σερί 7-0 κι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους (70-59 στο 33’). Με τον Παπαπέτρου να εκτελεί και τον Κασελάκη να δίνει λύσεις από κοντά, το «τριφύλλι» έφτασε μέχρι και το +15 (80-65 στο 36’).

Στο φινάλε του αγώνα, οι προπονητές των δύο ομάδων έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς παίκτες και δοκίμασαν διάφορα σχήματα, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Το τελικό 92-78 χάρισε το πρώτο ροζ φύλλο στους πρωταθλητές Ελλάδας, που ετοιμάζονται για την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78.