Καθάρισε με… άγχος τον Κολοσσό και ξεκίνησε με το δεξί στα playoffs ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο απέναντι στον Κολοσσό, είδε τους Ροδίτες να πλησιάζουν επικίνδυνα στην 4η περίοδο, όμως βρήκε λύσεις στα τελευταία λεπτά και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs (85-76)!

Αγχώθηκε λίγο αλλά μπήκε «με το δεξί» ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» νίκησαν τον Κολοσσό Ρόδου με σκορ 85-76, κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα playoffs της Basket League!

Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια σχεδόν του αγώνα, φτάνοντας και στο +15 (68-53) στα τέλη της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατά τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου έκαναν μία αντεπίθεση και μείωσαν στους 5 πόντους (72-67), βάζοντας άγχος στους «πράσινους». Τελικά, ο Ντουέιν Μπέικον έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους και διαμόρφωσε το 80-67, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Κορυφαίος του αγώνα για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, που σκόραρε 16 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Πολύ θετικός μετά από καιρό ο Ντέρικ Γουίλιαμς, που είχε 15 πόντους, ενώ ισάριθμους πέτυχε ο Μπέικον που είχε κομβική συνεισφορά στο τέλος.

Από πλευράς του πολύ ανταγωνιστικού για ακόμη μία φορά Κολοσσού, 18 πόντους είχαν οι Κόφι και Γιαννόπουλος, ενώ από 10 πρόσθεσαν Γιανγκ και Κατσίβελης. Ανησυχία υπάρχει στους Ροδίτες για τον τραυματισμό του Μάικ Ντίξον, που αποχώρησε υποβασταζόμενος στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Κολοσσός ήταν πολύ ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας απαντήσεις στους πόντους του Παναθηναϊκού με πρωταγωνιστή τον Σμιθ (8-6), πριν ο Λι βάλει τρίποντο για το 11-6. Ο Παπαγιάννης με χουκ ανέβασε τη διαφορά και στο +7 (13-6), με Πονίτκα και Μπέικον να υπογράφουν το +10 (18-8), πιστοποιώντας το καλό διάστημα των «πρασίνων». Ο Ντίξον έβαλε τρίποντο-ανάσα για τον Κολοσσό και μείωσε σε 18-11, όμως ο Παπαγιάννης είχε απάντηση για το 21-11. Οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και έτρεξαν ένα επιμέρους 5-0 με Γιαννόπουλο και Κόφι για το 21-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 24-18.

Οι Ροδίτες συνέχισαν να είναι πολύ ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Κόφι να έχει απάντηση σε Μποχωρίδη και Γουίλιαμς (28-24) και λίγο αργότερα να μειώνει σε 32-28, πριν ο πολύ θετικός Γουίλιαμς γράψει το 36-29. Ο Κολοσσός με τρεις βολές του Γιαννόπουλου μείωσε σε 36-32, όμως Παπαγιάννης και Γουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (42-32). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρεις βολές του Γκριγκόνις για το 45-36.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο Παναθηναϊκός πήγε για πρώτη φορά στο +12 με νέο τρίποντο του Παπαγιάννη (50-38), που έγραψε και το 52-38 με χουκ. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 52-41, όμως ο Μπέικον σκόραρε με λέι απ για το 54-41. Ο Κολοσσός κατόρθωσε να μειώσει με… αυτοκαλάθι του Παπαγιάννη και γκολ φάουλ του Ιορδάνου (57-47), πριν ο Κατσίβελης γράψει το 57-49. Κάπου εκεί αντέδρασαν οι γηπεδούχοι, που βρήκαν δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λι και Γουίλιαμς για το 63-49, με τον πρώτο να βάζει ακόμη ένα για το 66-51. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 68-55.

Ο Κολοσσός με ένα γρήγορο 4-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου μείωσε σε 68-59, ενώ λίγο αργότερα ο Σμιθ μείωσε σε 72-64 βάζοντας τους Ροδίτες στο ματς. Το κακό διάστημα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με αποτέλεσμα ο Γιανγκ να βάλει τρίποντο για το 72-67. Ο Μπέικον έβαλε κι αυτός με τη σειρά του κομβικό τρίποντο για το 75-67, πριν σκοράρει ακόμη ένα στην κίνηση και βάλει τέλος στο ματς (78-67).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-36, 68-55, 85-76