Έβγαλε γούστα κόντρα στη Μακάμπι και άφησε υποσχέσεις ο ορεξάτος Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς βελτιωμένος κόντρα στη Μακάμπι, είχε πληθωρικό πρόσωπο στην επίθεση και νίκησε πολύ άνετα με 89-77, στην καλύτερή του εμφάνιση στα μέχρι στιγμής φιλικά!

Ένα πρώτο δείγμα των όσων οραματίζονται οι φίλοι του εμφάνισε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς βελτιωμένοι κόντρα στη Μακάμπι και νίκησαν άνετα με σκορ 89-77, κάνοντας την καλύτερή τους εμφάνιση στα μέχρι στιγμής φιλικά και αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έβγαλε πολλούς πρωταγωνιστές, με κορυφαίο εξ αυτών τον Ματίας Λεσόρ, που έβαλε 22 πόντους και έδειξε πως μπορεί να αποτελέσει «κεφάλαιο» στη ρακέτα του Παναθηναϊκού.

Πολύ θετικός σε άμυνα και επίθεση για ακόμα ένα παιχνίδι ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (9 πόντοι), ενώ στην πορεία του αγώνα ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους οι Ιωάννης Παπαπέτρου (12 πόντοι) και Ντίνος Μήτογλου (11 πόντοι). «Μαέστρος» από τη θέση «1» ο Κώστας Σλούκας, που ήταν ορεξάτος όσο αγωνίστηκε.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη Ρόδο και στρέφεται τώρα στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν (23 Σεπτέμβρη) και την Εφές ή την Παρτίζαν (24 Σεπτεμβρίου).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με Μήτογλου σε Λεσόρ πήρε προβάδισμα με 6-2, με τον Γκριγκόνις να βάζει τρίποντο για το 9-4. Ο Γάλλος σέντερ έβαλε εντυπωσιακό φόλοου και φάουλ για το 11-4, αν και έχασε τη βολή, με τον Σλούκα να σκοράρει για τρεις και να διαμορφώνει την πρώτη διψήφια διαφορά (14-4). Η Μακάμπι αντέδρασε με Μπράουν και Μπόλντγουιν (15-9), ωστόσο ο Σλούκας σκόραρε και πάλι για το 17-9. Σόρκιν και Μπόλντγουιν μείωσαν κι άλλο (17-13), όμως ο Μήτογλου απάντησε με τρίποντο (20-13). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 24-18.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν με τον Γουέμπ σε 24-21. Ο Ριβέρο έριξε κι άλλο τη διαφορά στο 26-25, όμως ο Παπαπέτρου σκόραρε για τρεις για το 29-25. Ο Χουάντσο μπήκε κι αυτός στους σκόρερ με τρίποντο από τη γωνία για το 32-27, ενώ ο Παπαπέτρου με δύο βολές έκανε το 36-29. Ο Χουάντσο κάρφωσε για το +10 του Παναθηναϊκού (39-29), ενώ ο Λεσόρ έβαλε γκολ-φάουλ για το 44-32. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με φόλοου του Καλαϊτζάκη για το 46-36.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λορέντζο Μπράουν μαζί με τον Κόλσον μείωσαν σε 48-41. Με Μήτογλου και Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήγε ξανά στο +11 (52-41), όπου και διατηρήθηκε για αρκετή ώρα χάρη στον Γάλλο (56-45). Ο Σλούκας έβαλε το δεύτερό του τρίποντο για το 59-47, ενώ ο Μπαλτσερόφσκι μπήκε στον πίνακα των σκόρερ για το 61-47. Με πρωταγωνιστή τον Ριβέρο, η Μακάμπι κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (62-53), όμως ο Χουάντσο την επενέφερε (69-58).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η διαφορά έμεινε για τον Παναθηναϊκό σε υψηλά επίπεδα χάρη στον Λεσόρ (73-61). Ο Ντι Μπαρτολομέο μείωσε με τρίποντο, όμως ο Παπαπέτρου απάντησε με γκολ φάουλ για το 76-64 και ο Γκάι υπέγραψε με τρίποντο το +13 (79-66). Η Μακάμπι απάντησε με δικό της τρίποντο του Κόλσον για το 79-71, όμως ο Χουάντσο με τον Λεσόρ ανέλαβαν δράση για το 85-71. Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-58, 89-77

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Αντετοκούνμπο 2, Γκάι 8, Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8, Παπαπέτρου 12, Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6, Ερνανγκόμεθ 9, Μήτογλου 11, Μαντζούκας.

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 2, Μπράουν 14, Μπάλντγουιν 9, Μένκο 5, Σόρκιν 8, Μπαρτολομέο 3, Ριβέρο 13, Κοέν 3, Νίμπο 6, Μπλατ 4, Κόλσον 6.