«Πάρτι» τίτλου μέσα στη Λεωφόρο ο Ολυμπιακός!

Ένας ανώτερος ο Ολυμπιακός έκανε το break στο «Π. Γιαννακόπουλος» στον τέταρτο τελικό και νικώντας 87-79 τον Παναθηναϊκό, πανηγύρισε την κατάκτηση και του πρωταθλήματος!

Όλα στο… κόκκινο φέτος!

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στον τέταρτο τελικό και νικώντας 87-79 τον Παναθηναϊκό στο «Π. Γιαννακόπουλος» έκανε το 4-2 στη σειρά και πανηγύρισε και την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α1 Γυναικών, μετά το Κύπελλο!

Κορυφαίες για τις «ερυθρόλευκες» ήταν οι Νικολοπούλου και Βίτολα με 21 πόντους η καθεμία.

Από τις «πράσινες», πρώτη σκόρερ ήταν η Φιτζέραλντ με 22 πόντους. Στο «αντίο» τους αγωνιστική δράση οι Λύμουρα και Χατζηνικολάου είχαν από 19π. και 9π. αντίστοιχα.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, ο οποίος με καλάθια μέσα από τη ρακέτα είχε από νωρίς το προβάδισμα (7-10). Όμως, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έσφιξε αμυντικά και με σουτ από την περιφέρεια έκανε την ανατροπή και έφτασε στο +5 (17-12), στο 5’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα σερί 7-0 για το προσπέρασμα (17-19). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε κατακόρυφα, με τις επιθέσεις να είχαν πάρει… φωτιά και τις φιλοξενούμενες να κλείνουν μπροστά (26-27) την πρώτη περίοδο.

Στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +4 (28-32), με τον Παναθηναϊκό να απαντά (32-32) και το ματς να παραμένει στην ισοπαλία (38-38), μέχρι το 15’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν απανωτές άμυνες και με καλάθια μέσα από τη ρακέτα, έκαναν επιμέρους σκορ 1-8 και πήγαν στο +7 (39-46) στο 18’, με τις «πράσινες» να μειώνουν στο καλάθι (44-46), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Φορτσάτο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στην αρχή του δεύτερου μέρους, καθώς εκμεταλλευόμενος τα λάθη και την αστοχία του Παναθηναϊκού έκανε επιμέρους σκορ 2-11 και πήγε στο +11 (46-57), στο 24’. Η αντίδραση των «πράσινων» ήρθε με Φιτζέραλντ και Ριντ για να πέσει η διαφορά στο -4 (58-62), στο 28’. Το τρίποντο της Δίελα έδωσε προσωρινά «ανάσα» στις φιλοξενούμενες, με το «τριφύλλι» να απαντά εκ νέου για να μειώσει στο καλάθι (63-65) και το ζευγάρι βολών της Νικολοπούλου να διαμορφώνει το 63-67 της τρίτης περιόδου.

Μέσα από την άμυνά του, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα πήγε στο +10 (65-75), στο 33’. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι με τη Φιτζέραλντ (69-76), αλλά ήταν μόνη της, με τις «ερυθρόλευκες» από την άλλη να βρίσκουν λύσεις και με τη Βίτολα και να ξεφεύγουν στο +13 (72-85), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Πειραιά έκανε διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 79-87.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87