Ξέρανε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία ο Ιωνικός και κρατάει στα χέρια του τη σωτηρία!

Σπουδαίο διπλό για τον Ιωνικό, που έφυγε νικητής από την έδρα του ΠΑΟΚ (79-80) σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση και εξακολουθεί να ορίζει την τύχη του στη μάχη της παραμονής.

Σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού έκανε ο Ιωνικός, που έφυγε με τεράστιο διπλό (79-80) από την έδρα του ΠΑΟΚ σε μια συγκλονιστική συνάντηση για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο 6-16 ανέβηκε η ομάδα της Νίκαιας, η οποία έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 1/2 βολές του Κολοβέρου στα 6 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Κολοβέρος (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Χάμιλτον (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Αρσενόπουλος (14 πόντοι).

Από την άλλη, για τους γηπεδούχους -που υποχώρησαν στο 9-13 και χάνουν έδαφος στην κούρσα για την οχτάδα- διασώθηκαν οι Λοβ (18 πόντοι, 4 ασίστ) και ΝτιΛέο (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), αν και ο πρώτος μετατράπηκε σε μοιραίο για την ομάδα του Λυκογιάννη στην τελευταία επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και απέκτησε μικρό προβάδισμα (7-3 στο 2’), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με επιμέρους 7-2 (9-10). Με τον Μαυροκεφαλίδη να εκτελεί, ο Ιωνικός έτρεξε σερί 9-0 και ξέφυγε ακόμα περισσότερο (15-22 στο 8’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με +4 (19-23).

Με τους Γκιουζέλη και Αρσενόπουλο να «πυροβολούν», η ομάδα της Νίκαιας εκτοξεύτηκε στο +12 (22-34) στις αρχές της 2ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι, ωστόσο βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Χριστοδούλου και ροκάνισαν τη διαφορά (31-36 στο 15’). Με τρίποντο του ΝτιΛέο, ο «δικέφαλος του Βορρά» πλησίασε σε απόσταση βολής στο φινάλε του ημιχρόνου (41-42).

Οι παίκτες του Τσίκληρα μπήκαν καλύτερα και στην 3η περίοδο: με σερί 6-0, ξέφυγαν με +7 (41-48 στο 22’). Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και το γύρισε (54-53 στο 26’) με πρωταγωνιστή τον Λοβ. Έκτοτε, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο ισόπαλες στο σκορ (60-60).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με τους γηπεδούχους να απομακρύνονται με +6 (70-64 στο 33’), αλλά τον Ιωνικό να επιστρέφει άμεσα (70-69). Με καλάθι του Λοβ στα 52 δευτερόλεπτα, ο «δικέφαλος του Βορρά» απέκτησε διαφορά 4 πόντων (77-73) κι έδειχνε να καθαρίζει τη νίκη.

Παρ’ όλα αυτά, οι Νικαιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πέτυχαν επική ανατροπή: με τρίποντο του Χάμιλτον και γκολ-φάουλ του Κολοβέρου μετά από τραγικό λάθος του Μάντζαρη, έτρεξαν σερί 6-0 (77-79 στα 35’’). Ο Λοβ ισοφάρισε από μέση απόσταση (29’’), ωστόσο ο Γκριν έκανε φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα στον Κολοβέρο, ο οποίος ευστόχησε σε 1/2 βολές για το τελικό 79-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80.

ΠΑΟΚ-Ιωνικός 79-80