Γλίτωσε την «αυτοκτονία» και νίκησε τον Ιωνικό ο ΠΑΟΚ

Έστω και αν το έκανε «θρίλερ» στο τέλος, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ιωνικό Νίκαιας 82-78 στην Πυλαία για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League και έφτασε στο 3-1.

Αν και έφτασε μέχρι το +15 στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα στο τέλος τον Ιωνικό Νίκαιας 82-78 στην Πυλαία για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League και έφτασε στο 3-1 το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους Νικαιώτες στο 1-3 και κοντά στις τελευταίες θέσεις.

Ο «Δικέφαλος» απέκτησε ένα σταθερό προβάδισμα κοντά στο +10 από την αρχή της αναμέτρησης και έφτασε στο +15, όμως στην τέταρτη περίοδο δέχτηκε σερί 15-0 από τους παίκτες του Κώστα Μέξα και το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους παίκτες του «Δικεφάλου» να ευστοχούν στις κρίσιμες βολές και να φτάνουν στην τελική επικράτηση.

Ο Μαυροκεφαλίδης έφερε το 3-7 για τον Ιωνικό, όμως ο Σαλούστρος ισοφάρισε σε 7-7 με δικό του σερί 4-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Χαντς έφερε το 10-9 για τον ΠΑΟΚ και, με σερί 4-0 στο τελευταίο δίλεπτο με ηγέτη τον Αμερικανό γκαρντ, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο 16-12 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 16-16 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου με σερί 4-0 και προηγήθηκε +1 με το τρίποντο του Λέισι. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του ΠΑΟΚ έφεραν το +6 για τον «Δικέφαλο» και η επιθετική πολυφωνία των παικτών του Άρη Λυκογιάννη διατηρούσε το +6 με +8 με τα ριμπάουντ και τις ασίστ που μοίραζαν οι γκαρντ και οι Αμερικανοί, παρά τις προσπάθειες του Χόκινς. Το τρίποντο του Τσιακμά έφερε το +11, όμως ένα σερί 4-0 των παικτών του Κώστα Μέξα με τον Μαυροκεφαλίδη μείωσε σε 39-32 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ είχε 15 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ο Ιωνικός 8/12 βολές και 18 ριμπάουντ.

Το τρίποντο του Ράιλι έφερε το +10 στην έναρξη της τρίτης περιόδου και ένα σερί 5-0 έφερε το +13 για τον «Δικέφαλο» στο γρήγορο τέμπο του Άρη Λυκογιάννη σε αυτό το διάστημα. Ο Χαντς έφερε το +15 για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να δίνουν πολλές ασίστ και, παρά τα περισσότερα ριμπάουντ των Νικαιωτών που δεν τους απέφεραν πόντους. Έτσι, οι νεαροί Έλληνες παίκτες του «Δικεφάλου» με σερί 4-0 έφεραν το 63-47 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπου.

Ο Σλαφτσάκης έφερε το 65-47 στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου, όμως εκεί ο ΠΑΟΚ «κόλλησε» στην άμυνα του Κώστα Μέξα και ο Ιωνικός έκανε 15-0 σερί, μειώνοντας 65-62 με τους Σίμονς και Μαυροκεφαλίδη να κάνουν «πάρτι» στην κακή άμυνα των «ασπρόμαυρων», οπότε το ματς έγινε ξαφνικά ντέρμπι. Εκεί, όμως φάνηκε η κούραση των φιλοξενούμενων και ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα 6-0 μέσα στη ρακέτα για το 71-62 στα 4’03’’ για τη λήξη. Η αστοχία εκατέρωθεν στο επόμενο δίλεπτο διατήρησε αυτό το +9, όμως ο Ιωνικός δεν είχε παραδοθεί ακόμα και με 5-0 σερί μείωσε 72-67 στο 1’49’’.

Ο Χαντς έκανε το 74-67 και ο Μαργαρίτης το 76-67, όμως ο Ιωνικός με δύο συνεχόμενα τρίποντα σε 14’’ με Αρσενόπουλο και Μαυροκεφαλίδη μείωσε σε 76-73 στα 46’’. Ο Χαντς με τρεις βολές έκανε το 78-73 στα 38’’, όμως απάντησε με τρίποντο ο Χόκινς στα 13’’. Ο Ράιλι με δύο βολές έκανε το 81-76. Ο Χόκινς με 2/3 βολές μείωσε σε 81-78 στα 7’’ και ο Χαντς στα 3’’ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 82-78, αφού ο Λέισι αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.