Εξωπραγματικός ΠΑΟΚ στο τέλος, λύγισε την Καρδίτσα

Με εξαιρετική παρουσία στην 4η περίοδο ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καρδίτσας με 80-75.

ΠΑΟΚ να τον πεις στο ποτήρι στην τελευταία περίοδο κόντρα στην Καρδίτσα. Την κράτησε μόλις στους 7 πόντους, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 80-75 σε φιλική αναμέτρηση.

Ανησυχία επικρατεί στις τάξεις του ΠΑΟΚ σχετικά με την κατάσταση του Τζέιλεν Ράιλι, καθώς προσγειώθηκε στο παρκέ άτσαλα μετά από ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα να χτυπήσει στον δεξί αστράγαλο και να αποχωρήσει.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιάνικ Φράνκε με 23 πόντους. Ο Τζέιλεν Χαντς κατέγραψε 17 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, εξαιρετικός ήταν ο Τζαβίν Ντελοριέ με 16 πόντους και άλλους 13 πρόσθεσε ο Νταβίντ Γκάρμπροβσεκ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και μάλιστα, κατόρθωσε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (22-11) και να διατηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια η Καρδίτσα, έφερε τον ρυθμό στα μέτρα της και.. άνοιξε το γήπεδο μειώνοντας την απόσταση (31-29). Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 42-43, έχοντας ισορροπήσει τον αγώνα.

Η επανέναρξη βρήκε την Καρδίτσα από εκεί που σταμάτησε, ανεβάζοντας την υπέρ της διαφορά στο 44-58. Ο ΠΑΟΚ από τη μεριά του κατόρθωσε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά θα χρειαζόταν μία τεράστια συνολική προσπάθεια για να γυρίσει πίσω (56-68).

Στην τελευταία περίοδο σαν να γύρισαν τον διακόπτη οι Θεσσαλονικείς με απίστευτη άμυνα σε περιφέρεια και ρακέτα, «κλείδωσε» την άπειρη Καρδίτσα σε 7 μόλις πόντους σε δέκα λεπτά. Η κυκλοφορία στην επίθεση έφτασε σε καλά επίπεδα, όμως ο χρόνος πίεζε. Στο τελευταίο λεπτό ο Μαργαρίτης πέτυχε καλάθι και φάουλ (78-75) και οι δύο βολές του Χαντς σημείωσε το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 66-68, 80-75

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ 1, Πρίτζετ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελοριέ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.