«Λύγισε» την Καρδίτσα με απίθανο Φράνκε ο ΠΑΟΚ!

Με τον Φράνκε να είναι… καυτός, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 87-79 της Καρδίτσας και ανέβηκε 11-8, ανεβάινοντας στην 4η θέση της Basket League.

Προσπέρασε το εμπόδιο της Καρδίτσας με απίθανο Φράνκε (35π.) ο ΠΑΟΚ (87-79). Με αυτή τη νίκη, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο 11-8 και στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League.

Με τον Ολλανδό γκαρντ να είναι «καυτός», η ομάδα της Θεσσαλονίκης, αν και αγχώθηκε στο φινάλε, πήρε εν τέλει το θετικό αποτέλεσμα και ελπίζει σε στραβοπάτημα της ΑΕΚ για να παραμείνει στην τετράδα.

Ακόμη μία ήττα για τους φιλοξενούμενους, μετά τη νίκη κόντρα στον Άρη στην παράταση, που υποχώρησε στο 4-15 και στην τελευταία θέση.

Η Καρδίτσα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-9, ενώ έφτασε ακόμη και στο 11-19, λίγο αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα 10-0, έκαναν το 21-19, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη αρχές της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το προβάδισμά του, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +14 (47-33), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 47-35 υπέρ των «ασπρόμαυρων».

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους, με αυτή να φτάνει ακόμη και στο +17 (58-41). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 70-57.

Στην τελευταία περίοδο, η Καρδίτσα με συνεχόμενους πόντους και με εξαιρετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση μείωσε στους έξι (79-73). Ωστόσο, ο «δικέφαλος του Βορρά» διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του και πήρε εν τέλει τη νίκη με 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79