Υπέταξε τον Κολοσσό με Γκρίφιν οδηγό ο ΠΑΟΚ!

Με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ κατέβαλε την αντίσταση του Κολοσσού (82-74), για τη 10η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Με ηγέτη τον Γκρίφιν, που είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τέρνερ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 82-74 του Κολοσσού και ανέβηκε στο 10-8 στη Stoiximan Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους Ροδίτες να τον… αγχώνουν μειώνοντας στο -3 (70-67), στο 35’. Ωστόσο, μέσα από την άμυνα και τον –πρώην «θαλασσί»- Αμερικανό γκαρντ, η ομάδα του Λυκογιάννη σφράγισε το ροζ φύλλο.

Ο Γκρίφιν ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, με τον Τέρνερ να είχε 17π. και τον επίσης πρώην παίκτη των Ροδιτών, Λοβ, να είχε 16π.

Από την άλλη, οι «θαλασσί» γνώρισαν την τέταρτη σερί τους ήττα και έπεσαν στο 6-12. Ξεχώρισαν οι Καντέρ και Άρτις με 19π. και 18π. αντίστοιχα.

Με πολύ καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να ήταν μαζί κύλησαν τα πρώτα έξι λεπτά (13-13). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ήταν ο πρώτος που… απομακρύνθηκε, πηγαίνοντας αρχικά στο +4 (17-13) και με τον Τέρνερ στο +5 (22-17), με τον Γουότσον να διαμορφώνει το 22-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Τέρνερ να συνεχίζει το ίδιο ορεξάτος στη δεύτερη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε ξανά στο +5 (26-21), με τον Ζάρα να απαντά για τους Ροδίτες και εκείνοι να ισοφαρίζουν (28-28), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά (40-38).

Ο ΠΑΟΚ απέκτησε τον έλεγχο του ματς με τους Λοβ και Γκρίφιν στην αρχή του δεύτερου μέρους (50-44). Από την άλλη, ο Κολοσσός κρατούνταν επιθετικά με τους Άρτις και Καντέρ, αλλά οι Γκρίφιν και Τέρνερ ήταν «ζεστοί», με αποτέλεσμα να στείλουν τους γηπεδούχους στο +9 (63-54), με τον Άρτις να κάνει το 63-56.

Με τρίποντο του Καμπερίδη, η ομάδα του Λυκογιάννη ξέφυγε στο +10 (66-56) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Η απάντηση των Ροδιτών ήταν καλές άμυνες και με τον Καντέρ στην επίθεση, για ένα 2-9 που τους έφερε στο -3 (68-65), το οποίο διατηρήθηκε (70-67) μέχρι το 35’. Ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν πανικοβλήθηκε και με μπροστάρη τον Γκρίφιν ξέφυγε στο +10 (78-68) και πήρε τη νίκη με το τελικό 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74