Ελλάδα

«Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ σε ένα δεκάλεπτο και έκλεισε ραντεβού με Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, όμως ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο αρκούσε για τον Παναθηναϊκό ώστε να πάρει τη νίκη-πρόκριση (77-64) στον τελικό του Super Cup με τον Ολυμπιακό!

Το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν είναι γεγονός!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με σκορ 77-64 και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (30/9, 20:30, ΕΡΤ3) τον Ολυμπιακό για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς!

Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (33-38), ωστόσο οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 27-12 με... τρίποντο βομβαρδισμό και τελικά έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη-πρόκριση. Οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν την αστοχία τους, καθώς είχαν 3/23 τρίποντα έναντι 10/21 του Παναθηναϊκού.

Κορυφαίος των νικητών ήταν γι' ακόμα ένα βράδυ ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ. 14 πόντους με 4 τρίποντα είχε ο ξανά θετικός Κάιλ Γκάι. Επέστρεψε και σκόραρε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα ο Λούκα Βιλντόσα, ενώ 10 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

«Μαέστρος» ήταν ο Κώστας Σλούκας, που σκόραρε 8 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ στα 21 λεπτά συμμετοχής του, ενώ πολλή αθόρυβη δουλειά έκανε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 τάπες. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο αθλητικότατος Τζαμούνι ΜακΝίς με 19 πόντους, ενώ 13 είχε ο Άντριου Χάρισον.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη και με πρωταγωνιστές τους ψηλούς ΜακΝίς και Λεσόρ διαμορφώθηκε το 6-3 στα πρώτα λεπτά. Ο Γάλλος σέντερ συνέχισε να παίρνει πρωτοβουλίες και έκανε το 6-7, ενώ ο Χουάντσο έβαλε τρίποντο για το 6-10. Ο Φρίντρικσον έβαλε γκολ φάουλ, με τον Λεσόρ να απαντά με κάρφωμα για το 9-12, ενώ ο Σλούκας σκόραρε για τρεις υπογράφοντας το 9-15. Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον ΜακΝίς δεν πτοήθηκε και μείωσε και πάλι σε 15-17, όμως ο Γκάι έβαλε τρίποντο για το 17-22. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 18-22.

Οι δύο ομάδες μπήκαν «κρύες» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να μένει για αρκετή ώρα στο 18-23, πριν ο Τσαϊρέλης βάλει γκολ φάουλ για το 21-23. Ο Χάρισον έτρεξε ένα σερί και ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ σε 25-25, με τον Παναθηναϊκό να μένει στο «μηδέν» για πάνω από τρία λεπτά, πριν ο Γκραντ βάλει μία βολή για το 26-26 και ένα λέι απ για το 26-28. Ο ρυθμός έπεσε πολύ με συνεχείς επισκέψεις στη γραμμή, οι οποίες διαμόρφωσαν το 27-31, με τον Λεσόρ να σκοράρει με τη δεύτερη για το 29-33. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 33-38, χάρη σε τρίποντο του Γκάι στη λήξη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σλούκας σκόραρε αμέσως από μέση απόσταση για το 33-40, τη μεγαλύτερη μέχρι τότε διαφορά του αγώνα. Ο Χουάντσο έβαλε τρίποντο από τις 45 μοίρες, υπογράφοντας το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των «πρασίνων» (33-43). Ο Μαργαρίτης μείωσε με τρίποντο, όμως ο Χουάντσο απάντησε για το 36-45. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ΜακΝίς και Χάρισον, ρίχνοντας τη διαφορά στους στους 3 (43-46). Ο Κάιλ Γκάι με τον Λεσόρ έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 8 (45-53), με τον πρώτο να βάζει κι άλλο τρίποντο για το 45-56. Ο Γκραντ με τρεις βολές και ο Βιλντόσα με τρίποντο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (45-62). Ο Αργεντινός σκόραρε στη λήξη του δεκαλέπτου για το 45-65.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, το προβάδισμα του Παναθηναϊκού εκτοξεύτηκε στο +23 με νέο μακρινό σουτ του Βιλντόσα (45-68). Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να μειώσει λίγο με τον Αρσενόπουλο, όμως ο Κώστας Αντετοκούνμπο διατήρησε το +20 (54-74) με διαδοχικά καρφώματα, πριν ο Αρσενόπουλος ρίξει τη διαφορά στους 16 (58-74). Ο «δικέφαλος του βορρά» κατάφερε να μειώσει και στους 12 με τον ΜακΝίς (62-74), όμως βολές από Σλούκα και Λεσόρ έγραψαν το 62-77 και το ματς έλαβε ουσιαστικά τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77