Μέγας ΠΑΟΚ, διέλυσε το Περιστέρι και σφράγισε την 5η θέση

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε 85-66 του Περιστερίου κι έκανε δική του την 5η θέση της κανονικής περιόδου.

ΠΑΟΚ από τα… παλιά, «πάτησε» το Περιστέρι στην Πυλαία (85-66) και εξασφάλισε την 5η θέση της κανονικής περιόδου.

Επιβλητική εμφάνιση -ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο- από την ομάδα του Λυκογιάννη, που ανέβηκε στο 12-8. Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Μπιτς (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Λοβ (14 πόντοι, 4 ασίστ) και Τέρνερ (15 πόντοι).

Από την άλλη, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» υποχώρησαν στο 10-11, ενώ είχαν σε καλή μέρα μόνο τον Πέτεγουεϊ, που πέτυχε 18 πόντους και κατέβασε 3 ριμπάουντ.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και νευρικές, ενώ συμβάδιζαν στο σκορ (6-5 στο 4’). Το Περιστέρι βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και πέρασε μπροστά (10-11), ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν στροφές επιθετικά και με επιμέρους 12-4, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (22-15).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι έδειξαν μπλοκαρισμένοι κι έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα των δυτικών προαστίων να πλησιάσει (28-25 στο 14’). Παρ’ όλα αυτά, ο Τέρνερ πήρε τ’ όπλο του και καθοδήγησε την ομάδα του σε σερί 10-0 και στο +13 (38-25 στο 17’).

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε διά χειρός Πέτεγουεϊ, με τον Αμερικανό γκαρντ να πυροβολεί και να ρίχνει τη διαφορά (40-31 στο 19’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να έχει προβάδισμα 8 πόντων (42-34).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα… ρόλο, με τους Θεσσαλονικείς να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τον Γκρίφιν να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα του Λυκογιάννη έφτασε σε άψε-σβήσε στο +19 (57-38 στο 24’) κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Το Περιστέρι απάντησε με 8-0 (57-46 στο 26’), ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητοι, ειδικά από την περιφέρεια: με δύο διαδοχικά τρίποντα από Μπιτς και Τέρνερ, έφτασαν στο +19 (70-51) στο φινάλε της περιόδου.

Στην αφετηρία του 4ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν με… άγριες διαθέσεις και εκτοξεύτηκαν μέχρι και το +25 (77-52 στο 34’), την ώρα που η ομάδα του Μανωλόπουλου έκανε τραγικά λάθη.

Στα τελευταία λεπτά το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες τους. Το τελικό 85-66 απέδωσε δικαιοσύνη και χάρισε στον ΠΑΟΚ τη 12η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά και την 5η θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66.